Print My Blog - en to fr_FR translation catalogue (841 entries)

en:  Customize the Design "%s"
fr_FR: Personnalisez le design : %s

en: "%1$s" is fully translated into %2$s
fr_FR: « %1$s » est entièrement traduit en %2$s

en: "Full width" images take up all columns and snap to the nearest page edge.
fr_FR: Les images « pleine largeur » occupent toutes les colonnes et s’accrochent au bord de la page le plus proche.

en: "Wide width" images take up 2 columns and snap to the nearest page edge.
fr_FR: Les images « grande largeur » occupent 2 colonnes et s’accrochent au bord de la page le plus proche.

en: %1$s : %2$s
fr_FR: Le  %1$s, %2$s

en: %1$s at %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

en: %1$s from %2$s.
fr_FR: %1$s de %2$s.

en: %1$s is now the default design the %2$s on all new projects.
fr_FR: %1$s est maintenant la conception par défaut que le %2$s sur tous les nouveaux projets.

en: %1$s layer of nesting | %1$s layers of nesting
fr_FR[0]: %1$s couche de nidification
fr_FR[1]: %1$s couches de nidification

en: %1$sRead our FAQs%2$s, then feel free to ask for help in %3$sthe support forum.%2$s
fr_FR: %1$s Lisez nos FAQ%2$s, puis n’hésitez pas à demander de l’aide %3$s le forum de soutien. %2$s

en: %s (copy)
fr_FR: %s (Copie)

en: %s (print material)
fr_FR: %s (matériel d'impression)

en: %s Translations
fr_FR: Traductions %s

en: %s and %s
fr_FR: %s et %s

en: %s pixels wide
fr_FR: %s pixels de large

en: (allowed tags: %1$s)
fr_FR: (balises autorisées: %1$s)

en: (no parts)
fr_FR: (pas de pièces)

en: (see page %s)
fr_FR: (voir page %s)

en: 2 clicks to printing
fr_FR: 2 clics à imprimer

en: 360 Image Available
fr_FR: 360 Image disponible

en: <span class="screen-reader-text says">says:</span>
fr_FR: <span class="screen-reader-text says">Dit:</span>

en: <span>Active:</span> %s
fr_FR: <span>Activé :</span> %s

en: <span>Default:</span> %s
fr_FR: <span>Faire défaut:</span> %s

en: A form input of type "%1$s" was passed in an arrya of non-options. It should be given an object of type "%2$s"
fr_FR: Une entrée de formulaire de type « %1$s » a été adoptée dans un arrya de non-options. Il doit être donné un objet de type « %2$s »

en: A gradient between this color and white will be used in the page backgrounds
fr_FR: Un gradient entre cette couleur et le blanc sera utilisé dans les arrière-plans de la page

en: A simple but flexible design intended for printing, inspired by Print My Blog Quick Print
fr_FR: Un design simple mais flexible destiné à l’impression, inspiré par Print My Blog Gratuit

en: A simple but flexible design intended mainly for reading from screens, inspired by Print My Blog Quick Print.
fr_FR: Un design simple mais flexible destiné principalement à la lecture à partir d’écrans, inspiré par Print My Blog Free.

en: A table of contents is generated and inserted at the requested location. Once in Microsoft Word, right click on the table of contents and click "Update Field"; or press Ctrl + A, then F9.
fr_FR: Une table des matières est générée et insérée à l’emplacement demandé. Une fois dans Microsoft Word, faites un clic droit sur la table des matières et cliquez sur « Mettre à jour le champ »; ou appuyez sur Ctrl + A, puis sur F9.

en: A table of contents is generated and inserted into the book (no need to add it using an external service like Kindle Direct Publishing or Calibre).
fr_FR: Une table des matières est générée et insérée dans le livre (pas besoin de l’ajouter à l’aide d’un service externe comme Kindle Direct Publishing ou Calibre).

en: About Pro Print
fr_FR: À propos de Pro Print

en: About Quick Print
fr_FR: À propos de Quick Print

en: Above Content
fr_FR: Au-dessus du contenu

en: Add "%s" to project
fr_FR: Ajouter « %s » au projet

en: Add "Powered By"
fr_FR: Ajouter « Energizado por »

en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Add New Print Material
fr_FR: Ajouter un nouveau matériel d'impression

en: Add New Project
fr_FR: Ajouter un nouveau projet

[ctx: Add New on Toolbar]
en: Print Material
fr_FR: Matériaux d'impression

en: Add QR Code to Videos
fr_FR: Ajouter un code QR aux vidéos

en: Add a table of contents to your project, with links and page numbers.
fr_FR: Ajoutez une table de contenu à votre projet, avec des liens et des numéros de page.

en: Add front and back matter to books, organize the content into parts, and add special "print material" posts to use only in your projects
fr_FR: Ajoutez de la matière avant et arrière aux livres, organisez le contenu en parties et ajoutez des messages spéciaux « matériel d’impression » à utiliser uniquement dans vos projets.

en: Add selected items to project
fr_FR: Ajouter « %s » au projet

[ctx: Admin Menu text]
en: Print Materials
fr_FR: Imprimer les matériaux d'impression

en: Admin Print Buttons
fr_FR: Boutons d’impression administrateur

en: Administrators and other privileged users will see these in the wp-admin (like when editing a post.)
fr_FR: Les administrateurs et autres utilisateurs privilégiés les verront dans wp-admin (comme lors de l’édition d’un message).

en: After a video is converted into a screenshot and URL, you can optionally add a QR code that readers can scan with their phones to view the video.
fr_FR: Une fois qu’une vidéo est convertie en capture d’écran et URL, vous pouvez éventuellement ajouter un code QR que les lecteurs peuvent scanner avec leur téléphone pour visionner la vidéo.

en: After clicking "Print to PDF", set the "Destination" to "Save as PDF."
fr_FR: Après avoir cliqué sur « Imprimer en PDF », définissez la « Destination » pour « Enregistrer en PDF ».

en: All Languages
fr_FR: Toutes les langues

en: All Print Materials
fr_FR: Tous les matériaux d'impression

en: All hyperlinks converted into footnotes
fr_FR: Tous les hyperliens transformés en notes de bas de page

en: All images are automatically included in the Word Document file (instead of merely pointing to the external image source). This makes the filesize larger, but allows users to view images while disconnected from the Internet.
fr_FR: Toutes les images sont automatiquement incluses dans le fichier de document Word (au lieu de simplement pointer vers la source d’image externe). Cela agrandit la taille du fichier, mais permet aux utilisateurs de visualiser des images lorsqu’ils sont déconnectés d’Internet.

en: All images are automatically included in the ePub file (instead of merely pointing to the external image source). This makes the filesize larger, but allows users to view images while disconnected from the Internet.
fr_FR: Toutes les images sont automatiquement incluses dans le fichier ePub (au lieu de simplement pointer vers la source d’image externe). Cela agrandit la taille du fichier, mais permet aux utilisateurs de visualiser des images lorsqu’ils sont déconnectés d’Internet.

en: Also check the WP REST API isn’t disabled by a security plugin. Feel free to contact Print My Blog support.
fr_FR: Vérifiez également que l’API WP REST n’est pas désactivée par un plugin de sécurité. N’hésitez pas à contacter le support Print My Blog.

en: Always download a free Test PDF before a Paid PDF.
fr_FR: S’il vous plaît télécharger le TEST PDF avant le PDF payant

en: An invalid design (%1$s) or format provided(%2$s)
fr_FR: Une conception (%1$s) ou un format non valide fourni (%2$s)

en: Any
fr_FR: Tout

en: Any images larger than this may be resized to fit onto the page, but they will be no smaller than this size.
fr_FR: Toutes les images plus grandes que cela peuvent être redimensionnées pour s’adapter à la page, mais elles ne seront pas plus petites que cette taille.

en: Appears at the top of the first page.
fr_FR: Apparaît en haut de la première page.

en: Apply Website Theme
fr_FR: Appliquer le thème du site Web

en: Are you ok with us viewing your most recent generated documents?
fr_FR: Êtes-vous d’accord avec nous pour voir vos documents les plus récents générés?

en: Are you sure the blog hasn't deactivated the REST API?
fr_FR: Etes-vous sûr que le blog n’a pas désactivé l’API REST ?

en: Are you sure you want to dismiss all Print My Blog news forever?
fr_FR: Etes-vous sûr que vous voulez rejeter toutes les nouvelles imprimer mon blog pour toujours?

en: Are you sure you want to duplicate this project?
fr_FR: Etes-vous sûr de vouloir réinitialiser les paramètres en défaut ?

en: Are you sure you want to reset the settings back to defaults?
fr_FR: Etes-vous sûr de vouloir réinitialiser les paramètres en défaut ?

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Authored By
fr_FR: Auteur par

en: Automatic Table of Contents
fr_FR: Table automatique des matières

en: Automatic page references and footnotes
fr_FR: Convertir automatiquement les hyperliens en références de page et notes de bas de page

en: Automatically convert hyperlinks to page references and footnotes
fr_FR: Convertir automatiquement les hyperliens en références de page et notes de bas de page

en: Available Content
fr_FR: Contenu Disponible

en: Back
fr_FR: Retour

en: Back Matter
fr_FR: Question de retour

en: Back matter uses your large company logo with background color
fr_FR: La matière arrière utilise le logo de votre grande entreprise avec la couleur de fond

en: Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan

en: Background Embellishment
fr_FR: Embellissement de fond

en: Below Content
fr_FR: Au-dessous du contenu

en: Below are your chosen design’s customization options.
fr_FR: Voici les options de personnalisation de votre conception choisies.

en: Best wishes, Mike Nelson, Print My Blog Developer
fr_FR: Meilleurs voeux, Mike Nelson, Print My Blog Developer

en: Body
fr_FR: Corps

en: Browser support for pagebreaks on columns is typically not very good.
fr_FR: La prise en charge par le navigateur des sauts de page sur les colonnes n’est généralement pas très bonne.

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Buurma Digital PDF
fr_FR: Buurma Pdf numérique

en: Buurma Whitepaper
fr_FR: Buurma Livre blanc

en: By
fr_FR: Par

en: By %s
fr_FR: Par %s

en: ByLine
fr_FR: Par ligne

en: Byline
fr_FR: Par ligne

en: Cached external resources and images were cleared.
fr_FR: Les ressources externes et les images mises en cache ont été effacées.

en: Can not use a Compound Input Display Strategy (eg checkbox or radio) with an input that doesn't have options
fr_FR: Ne peut pas utiliser une stratégie d’affichage composé d’entrée (par exemple case à cocher ou radio) avec une entrée qui n’a pas d’options

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cannot use Enum Validation Strategy with an input that doesn't have options
fr_FR: Impossible d’utiliser la stratégie de validation d’Enum avec une entrée qui n’a pas d’options

en: Cannot use Select Display Strategy with an input that doesn't have options
fr_FR: Impossible d’utiliser Select Display Strategy avec une entrée qui n’a pas d’options

en: Cannot use Select Multiple Display Strategy with an input that doesn't have options
fr_FR: Impossible d’utiliser la stratégie d’affichage multiple sélectionné avec une entrée qui n’a pas d’options

en: Categories and Tags
fr_FR: Catégories et Étiquettes

en: Center
fr_FR: Centre

en: Centered Content
fr_FR: Contenu centré

en: Change Design
fr_FR: Changer de conception

en: Change Title or Format
fr_FR: Modifier le titre ou le format

en: Check this to make post header information, like title, date, author, etc, appear inside columns; uncheck this to have it take up the full page width
fr_FR: Vérifiez ceci pour faire l’information d’en-tête de poteau, comme le titre, la date, l’auteur, etc., apparaissent dans des colonnes ; décocher cela pour qu’il prenne la largeur de la pleine page

en: Choose %s Design
fr_FR: Choisissez la conception %s

en: Choose Design: %s
fr_FR: Choisissez la conception %s

en: Choose File
fr_FR: Choisissez un fichier

en: Choose and Customize Many Designs, or code your own
fr_FR: Choisissez et personnalisez de nombreux designs ou codez vos propres

en: Choose different styles for articles included in your project:
fr_FR: Choisissez différents styles pour les articles inclus dans votre projet :

en: Choose to "Save as PDF."
fr_FR: Choisissez d’enregistrer en format PDF.

en: Chosen Project Content
fr_FR: Contenu du projet

en: Classic Digital PDF
fr_FR: PDF numérique classique

en: Classic Print PDF
fr_FR: Pdf d’impression classique

en: Classic Print PDf
fr_FR: Imprimé classique PDf

en: Classic Word
fr_FR: Word classique

en: Classic ePub
fr_FR: ePub classique

en: Clean margins, alternating page numbers, roman numerals for front matter, running chapter heads, and more.
fr_FR: Nettoyer les marges, alterner les numéros de page, les chiffres romains pour la matière avant, exécuter les têtes de chapitre, et plus encore.

en: Clear Cached Resources
fr_FR: Effacer les ressources mises en cache

en: Click "Add New Project" 👆 To Make Your First Project!
fr_FR: Cliquez sur « Ajouter un nouveau projet » 👆 pour faire votre premier projet!

en: Click "Options" and choose PDF
fr_FR: Cliquez sur « Options » et choisissez PDF

en: Click "Print to PDF"
fr_FR: Cliquez sur « Imprimer en PDF »

en: Click on the preview image for more details, and feel free to come back to this page later if you want to try a different design.
fr_FR: Cliquez sur l’image d’aperçu pour plus de détails, et n’hésitez pas à revenir à cette page plus tard si vous voulez essayer un design différent.

en: Click the extension’s button.
fr_FR: Cliquez sur le bouton de l’extension.

en: Click the share button
fr_FR: Cliquez sur le bouton partager

en: Click to select an existing file, or upload a new one.
fr_FR: Cliquez pour sélectionner un fichier existant ou en télécharger un nouveau.

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Compact design meant to save paper but still deliver all the content.
fr_FR: Conception compacte destinée à économiser du papier tout en déliant tout le contenu.

en: Compare printing with your browser vs Pro PDF Service
fr_FR: Comparez l’impression avec votre navigateur vs Pro PDF Service

en: Configure how you’d like the blog to be printed, or just use our recommended defaults.
fr_FR: Configurez la façon dont vous souhaitez que le blog soit imprimé, ou utilisez simplement nos valeurs par défaut recommandées.

en: Configure the Print Button Settings
fr_FR: Configurer les paramètres du bouton d’impression

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Content can be divided into parts with a special part opening area using the full page width.
fr_FR: Le contenu peut être divisé en parties avec une zone d’ouverture de pièce spéciale en utilisant la largeur de la pleine page.

en: Content can be divided into parts. Part openings and important articles' titles and cover images take up the full page width, whereas regular articles compactly fit into columns.
fr_FR: Le contenu peut être divisé en parties. Les ouvertures de pièces et les titres et images de couverture des articles importants occupent toute la largeur de la page, tandis que les articles ordinaires tiennent de manière compacte dans les colonnes.

en: Content from each post to print.
fr_FR: Contenu de chaque publication à imprimer.

en: Content from other plugins, like WooCommerce Products, or your LMS's course materials, can be included in projects.
fr_FR: Le contenu d’autres plugins, comme WooCommerce Products, ou le matériel de cours de votre LMS, peut être inclus dans des projets.

en: Content is divided into two, three, or four columns.
fr_FR: Le contenu est divisé en deux, trois ou quatre colonnes.

en: Content to appear in bottom margin area.
fr_FR: Contenu de chaque publication à imprimer.

en: Content to appear in top margin area but only on the first page.
fr_FR: Le contenu doit apparaître dans la zone de marge supérieure, mais uniquement sur la première page.

en: Content to appear in top margin area on all pages except the first page.
fr_FR: Le contenu doit apparaître dans la zone de marge supérieure sur toutes les pages à l’exception de la première page.

en: Convert Videos to Images and Links
fr_FR: Convertir des vidéos en images et en liens

en: Copied! Ready to paste.
fr_FR: Copié! Prêt à coller.

en: Copy "%s" to New Print Material for a Print My Blog project
fr_FR: Copier « %s » dans Un nouveau matériel imprimé pour un projet Imprimer mon blog

en: Copy to Clipboard
fr_FR: Copie dans le presse-papiers

en: Copy to Print Material
fr_FR: Copier vers le matériel d'impression

en: Cover Image
fr_FR: Image de couverture

en: Cover image used on eBook file (does not necessarily appear inside project). Ideal dimensions are 2,560 x 1,600 pixels.
fr_FR: Image de couverture utilisée sur le fichier eBook (n’apparaît pas nécessairement dans le projet)

en: Coverpage Preamble
fr_FR: Préambule coverpage

en: Create unlimited Word Documents with a Pro Plan.
fr_FR: Créez des documents Word illimités avec un plan Pro.

en: Create unlimited ePubs with any purchase.
fr_FR: Créez un nombre illimité d’ePubs avec n’importe quel achat.

en: Credit Print My Blog Plugin
fr_FR: Crédit Imprimer mon blog Plugin

en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé

en: Custom Fields
fr_FR: Champs personnalisés

en: Custom Font
fr_FR: Police personnalisée

en: Custom Font...
fr_FR: Police personnalisée...

en: Custom Header Font
fr_FR: Police de l’entête

en: Customization of
fr_FR: Personnalisation de

en: Customize
fr_FR: Personnaliser

en: Customize %s Design
fr_FR: Personnaliser la conception %s

en: Customize %s Design: %s
fr_FR: Personnalisez %s design : %s

en: Customize Buttons
fr_FR: Personnaliser les boutons

en: Customize Design
fr_FR: Personnaliser la conception

en: Date Issued
fr_FR: Date d'émission

en: Date Printed
fr_FR: Date imprimée

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default Image Alignment
fr_FR: Alignement par défaut de l’image

en: Default Template
fr_FR: Modèle par défaut

en: Default Template: shows all content specified by the "Post Content" design setting (e.g. the article's title and featured image) in columns.
fr_FR: Modèle par défaut : affiche tout le contenu spécifié par le paramètre de conception « Publier le contenu » (par exemple, le titre de l’article et l’image en vedette) dans des colonnes.

en: Default font for header tags
fr_FR: Police par défaut pour les balises d’en-tête

en: Default font to use for headers of articles, parts, etc. Font files with extension "ttf" work with most eBook readers. Leave blank to use the default font.
fr_FR: Police par défaut à utiliser pour les en-têtes d’articles, de pièces, etc. Les fichiers de polices avec l’extension « ttf » fonctionnent avec la plupart des lecteurs de livres électroniques. Laissez le champ vide pour utiliser la police par défaut.

en: Default font used in paragraphs, bulleted lists, tables, etc.
fr_FR: Police par défaut utilisée dans les paragraphes, les listes de balles, les tables, etc.

en: Default font used in paragraphs, lists, tables, captions, etc. Font files with extension "ttf" work with most eBook readers. Leave blank to use the default font.
fr_FR: Police par défaut utilisée dans les paragraphes, les listes, les tableaux, les légendes, etc. Les fichiers de polices avec l’extension « ttf » fonctionnent avec la plupart des lecteurs de livres électroniques. Laissez le champ vide pour utiliser la police par défaut.

en: Default language (currently %s)
fr_FR: Langue par défaut (actuellement %s)

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete All Data
fr_FR: Effacer toutes les données

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: Deselect All
fr_FR: Tout désélectionner

en: Design "%s" successfully saved.
fr_FR: Design « %s » enregistré avec succès.

en: Design Details
fr_FR: Détails de conception

en: Designed for a school, company, or organization that wants to include their name, logo, and colors throughout the PDF. Because of its exstensive use of colors, it’s usually best viewed from a computer or handheld device.
fr_FR: Conçu pour une école, une entreprise ou une organisation qui veut inclure son nom, son logo et ses couleurs dans tout le PDF. En raison de son utilisation exstensive des couleurs, il est généralement préférable de visualisé à partir d’un ordinateur ou d’un appareil portatif.

en: Designed for duplex printing with the left page mirroring the right page's margins.
fr_FR: Conçu pour l’impression recto verso avec la page de gauche reflétant les marges de la page de droite.

en: Designed to look good when viewed from a device or printing to paper. The two-column layout leads to more compact content, especially good if your content doesn’t require the full page width
fr_FR: Conçu pour être beau lorsqu’il est vu à partir d’un appareil ou d’une impression sur papier. La mise en page à deux colonnes conduit à un contenu plus compact, surtout si votre contenu ne nécessite pas la largeur complète de la page

en: Designs
fr_FR: Design

en: Designs for printing with Print My Blog
fr_FR: Dessins pour l’impression avec Imprimer mon blog

en: Designs in Print My Blog are like Themes in WordPress: their settings affect how the projects are displayed. Edit them below or change which ones are used by default.
fr_FR: Les designs dans Print My Blog sont comme les thèmes dans WordPress: leurs paramètres affectent la façon dont les projets sont affichés. Modifiez-les ci-dessous ou modifiez ceux qui sont utilisés par défaut.

en: Details
fr_FR: Détails

en: Different formats and designs may require other information about your project.
fr_FR: Différents formats et conceptions peuvent nécessiter d’autres informations sur votre projet.

en: Digital 2-column magazine inspired by the defunct Zinepal
fr_FR: Magazine numérique à 2 colonnes inspiré de la défunte Zinepal

en: Digital PDF
fr_FR: PDF numérique

en: Dismiss all Print My Blog news
fr_FR: Rejetez toutes les nouvelles d’Print My Blog

en: Document Footer
fr_FR: Pied de page du document

en: Document Header on First Page
fr_FR: En-tête du document sur la première page

en: Document Header on Subsequent Pages
fr_FR: En-tête du document sur les pages suivantes

en: Don’t Change Image Quality
fr_FR: Ne modifiez pas la qualité de l’image

en: Don’t like something (shows feedback options)
fr_FR: N’aime pas quelque chose (montre les options de rétroaction)

en: Don’t move
fr_FR: ne Bouge pas

en: Download Paid PDF
fr_FR: Télécharger Paid PDF

en: Download Print to PDF Browser Extension
fr_FR: Télécharger Imprimer sur l’extension du navigateur PDF

en: Download Test PDF
fr_FR: Télécharger Test PDF

en: Download Word Document
fr_FR: Télécharger le document Word

en: Download ePub
fr_FR: Télécharger ePub

en: Downloading the Paid PDF will use one of your %1$s remaining credits, and is non-refundable.
fr_FR: Le téléchargement du PDF payant utilisera l’un de vos %1$s crédits restants et n’est pas remboursable.

en: Draft
fr_FR: Brouillon

en: Drag or click here
fr_FR: Faites glisser ou cliquez ici

en: Drag the %s "%s" into your project
fr_FR: Faites glisser %s « %s » dans votre projet

en: Drag-and-Drop Content Organizer
fr_FR: Glisser-déposer le contenu dans les projets

en: Drag-and-drop content into projects
fr_FR: Glisser-déposer le contenu dans les projets

en: Drop posts, pages, and other post types into projects in any order. Even organize them into parts.
fr_FR: Déposez des publications, des pages et d’autres types de publications dans des projets dans n’importe quel ordre. Même les organiser en parties.

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: E.g. selected categories, taxonomies, and date range.
fr_FR: Par exemple, catégories sélectionnées, taxonomies et plage de date.

en: Each %1$s can be put in a %2$s.
fr_FR: chaque %1$s peut être mis dans un %2$s

en: Each Design has Different Options and is Reusable
fr_FR: Chaque conception a des options différentes et est réutilisable

en: Each Post Begins on a New Page
fr_FR: Chaque message commence sur une nouvelle page

en: Each article begins on a new page
fr_FR: Chaque article commence sur une nouvelle page

en: Each article begins on a new page.
fr_FR: Chaque article commence sur une nouvelle page.

en: Each article can include: Title, ID, Author, URL, Date Published, Categories and Tags, Featured Image, Excerpt, Custom Fields, Content
fr_FR: Chaque article peut inclure : Titre, ID, Auteur, URL, Date publiée, Catégories et tags, Image en vedette, Extrait, Contenu

en: Each article can optionally begin on a new page
fr_FR: Chaque article peut commencer en option sur une nouvelle page

en: Each article includes just its title and content
fr_FR: Chaque article comprend seulement son titre et son contenu

en: Each article includes just its title and content, and an optional dividing line to help distinguish between articles.
fr_FR: Chaque article comprend seulement son titre et son contenu, ainsi qu’une ligne de démarcation facultative pour aider à distinguer les articles.

en: Each article may include post title, ID, author, published date, categories and tags, URL, featured image, excerpt, custom fields, and content.
fr_FR: Chaque article peut inclure : Titre, ID, Auteur, URL, Date publiée, Catégories et tags, Image en vedette, Extrait, Contenu

en: Each has a different look and options that can be customized.
fr_FR: Chacun a un look différent et des options qui peuvent être personnalisés.

en: Easier content editing because there are no nesting parts.
fr_FR: Modification plus facile du contenu car il n’y a pas de parties de nidification.

en: Easily copy-and-paste into another program like Microsoft Word or Google Docs. Note: this is not recommended for customizing printouts, as other programs usually format the content poorly. Instead, use Print My Blog’s CSS classes to remove or add content from printouts.
fr_FR: Copiez et coller facilement dans un autre programme comme Microsoft Word ou Google Docs. Remarque : ce n’est pas recommandé pour personnaliser les impressions, car d’autres programmes formatent généralement mal le contenu. Utilisez plutôt les classes CSS d’Print My Blog pour supprimer ou ajouter du contenu des impressions.

en: Economical Print PDF
fr_FR: Impression économique PDF

en: Edit "%s"
fr_FR: Modifier "%s"

en: Edit Content
fr_FR: Modifier le contenu

en: Edit Metadata
fr_FR: Éditer les métadonnées

en: Edit Print Material
fr_FR: Modifier le matériel d'impression

en: Edit Project
fr_FR: Modifier le projet

en: Edit Project Content
fr_FR: Modifier le contenu du projet

en: Edit Project Metadata
fr_FR: Modifier les métadonnées du projet

en: Editorial Review
fr_FR: Revue éditoriale

en: Email Print My Blog Support
fr_FR: E-mail Imprimer mon support blog

en: Email successfully sent. Expect a reply in the next 1-2 business days.
fr_FR: E-mail envoyé avec succès. Attendez-vous à une réponse dans les 1-2 prochains jours ouvrables.

en: Error creating new print material. Please use the PMB help page to get help.
fr_FR: Erreur d’insertion. Veuillez utiliser la page d’aide PMB pour obtenir de l’aide

en: Error encountered while setting requirement condition for input %1$s. The path %2$s does not correspond to a valid input
fr_FR: Erreur rencontrée lors de la fixation de la condition d’exigence pour l’entrée %1$s. Le chemin %2$s ne correspond pas à une entrée valide

en: Error inserting. Please use the PMB help page to get help
fr_FR: Erreur d’insertion. Veuillez utiliser la page d’aide PMB pour obtenir de l’aide

en: Everything Else About Your Project is Stored Here
fr_FR: Tout le reste de votre projet est stocké ici

en: Excerpt
fr_FR: Extrait

en: Explanatory text that appears at the bottom of the cover page
fr_FR: Texte explicatif qui apparaît au bas de la page de couverture

en: External Footnote Text
fr_FR: Texte de note de bas de page

en: External Hyperlinks
fr_FR: Hyperliens externes

en: External hyperlinks (links to web pages not in the project) are left as working hyperlinks
fr_FR: Les hyperliens externes (liens vers des pages Web ne figurant pas dans le projet) sont laissés en tant qu'hyperliens fonctionnels

en: External hyperlinks (links to web pages not in the project) can be automatically converted to footnotes or removed
fr_FR: Les hyperliens externes (liens vers des pages Web qui ne sont pas dans le projet) peuvent être automatiquement convertis en notes de bas de page ou supprimés

en: External hyperlinks (links to web pages not in the project) can be automatically converted to footnotes, left in-place, or removed
fr_FR: Les hyperliens externes (liens vers des pages Web qui ne sont pas dans le projet) peuvent être automatiquement convertis en notes de bas de page, laissés en place ou supprimés

en: External hyperlinks (links to web pages not in the project) may be left as working hyperlinks or removed
fr_FR: Les hyperliens externes (liens vers des pages Web ne figurant pas dans le projet) peuvent être laissés en tant qu'hyperliens fonctionnels ou supprimés

en: External links (hyperlinks to content on the internet) are left as-is.
fr_FR: Les liens externes (hyperliens vers le contenu sur Internet) sont laissés tels qu’ils sont.

en: Extra dividing line at end of post
fr_FR: Ligne de démarcation supplémentaire à la fin du poste

en: Faded image used as a full-page background on the title page, and next to the page number on numbered pages.
fr_FR: Image fanée utilisée comme arrière-plan pleine page sur la page de titre, et à côté du numéro de page sur les pages numérotées.

en: Feature Comparison List
fr_FR: Liste de comparaison de fonctionnalités

en: Feature included in Professional and Business licenses
fr_FR: Fonctionnalité incluse dans les licences Professional et Business

en: Featured Image
fr_FR: Image à la une

en: Features
fr_FR: Caractéristiques

en: Features Include:
fr_FR: Image à la une

en: Fields do not match.
fr_FR: Les champs ne correspondent pas.

en: File editable in Microsoft Word, Google Docs, LibreOffice, etc. Useful for sharing persons and programs that require a ".doc" file. Word Documents typically require manual formatting in your chosen Word Processor.
fr_FR: Fichier modifiable dans Microsoft Word, Google Docs, LibreOffice, etc. Utile pour partager des personnes et des programmes qui nécessitent un fichier « .doc ». Les documents Word nécessitent généralement une mise en forme manuelle dans le traitement de texte de votre choix.

en: File name
fr_FR: Nom du fichier

en: Filters
fr_FR: Filtres

en: Filters Used
fr_FR: Filtres utilisés

en: Find the articles (posts, pages, other post types) from WordPress you want to add on the left, and add it to your project on the right by dragging
fr_FR: Trouvez les articles (publications, pages, autres types de publications) de WordPress que vous souhaitez ajouter à gauche, et ajoutez-le à votre projet à droite en faisant glisser

en: Font
fr_FR: Police

en: Font Settings
fr_FR: Polices

en: Font Size
fr_FR: Taille de la police

en: Font size used for the default title page’s and part’s header (all other headers’ sizes are derived from the main font size). Use any recognized %1$sCSS font-size keyword%2$s (like "large", "medium", "small") or a %3$slength in any units%2$s (eg "14pt", "50%%", or "10px").
fr_FR: Taille de police utilisée pour la page de titre par défaut et l’en-tête de la pièce (toutes les tailles des autres en-têtes sont dérivées de la taille principale de la police). Utilisez n’importe quel mot clé reconnu %1$sCS de la taille d’une police%2$s (comme « grand », « moyen », « petit ») ou une %3$slengage dans toutes les unités%2$s (par exemple « 14pt », « 50 %% » ou « 10px »).

en: Footnotes and page references only work with Pro PDF Service
fr_FR: Les notes de bas de page et les références de page ne fonctionnent qu’avec pro print service

en: Footnotes and page references require Pro PDF Service
fr_FR: Les notes de bas de page et les références de page nécessitent un service d’impression pro

en: Footnotes only work with Pro
fr_FR: Les notes de bas de page ne fonctionnent qu’avec Pro

en: Footnotes require Pro
fr_FR: Les notes de bas de page nécessitent pro

en: For creating a printout of your WordPress content that saves paper and ink.
fr_FR: Pour créer une impression de votre contenu WordPress qui enregistre le papier et l’encre.

en: Forces your content to only use two columns, even if the content itself was divided into more columns (eg using the "Columns" block)
fr_FR: Oblige votre contenu à n’utiliser que deux colonnes, même si le contenu lui-même a été divisé en plus de colonnes (par exemple en utilisant le bloc « Colonnes »)

en: Form submitted successfully
fr_FR: Formulaire soumis avec succès

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: Free and Paid Options
fr_FR: Gratuit, avec options payantes

en: From Highest to Lowest
fr_FR: Du plus haut au plus bas

en: From Lowest to Highest
fr_FR: Du plus bas au plus haut

en: Front Matter
fr_FR: Matière avant

en: Front matter defaults to using the full page width. To force something to be divided into columns, add the CSS class "mayer-columns" inside your content.
fr_FR: La matière avant ne par défaut à l’aide de la largeur de la pleine page. Pour forcer quelque chose à être divisé en colonnes, ajoutez les colonnes mayer de classe CSS à l’intérieur de votre contenu.

en: Front matter, back matter, parts, and print materials
fr_FR: Matière avant, matière de dos, pièces et matériaux d’impression

en: Front-End Print Buttons
fr_FR: Boutons d’impression frontaux

en: Frontpage Title Left Call-Out
fr_FR: Titre de la page d’accueil Appel gauche

en: Frontpage Title Right Call-Out
fr_FR: Appel droit du titre de la page d’accueil

en: Full (theme default)
fr_FR: Complet (thème par défaut)

en: Full Size (on web)
fr_FR: Taille Réelle (sur le web)

en: Full-Column Images
fr_FR: Images pleine colonne

en: Fullpage Content
fr_FR: Contenu fullpage

en: Fullpage Content: contains only the article's content (no title, featured image, etc.) all in a single, wide column.
fr_FR: Contenu pleine page : contient uniquement le contenu de l’article (pas de titre, d’image en vedette, etc.) dans une seule colonne large.

en: Generate
fr_FR: Générer

en: Generate %s
fr_FR: Générer %s

en: Generate Print Page
fr_FR: Générer la page d’impression

en: Generate and View Your File
fr_FR: Générer et afficher votre fichier

en: Generating...
fr_FR: Génération…

en: Georgia
fr_FR: Géorgie

en: Get Help
fr_FR: Aide

en: GitHub is a public forum to share your issues with the developer and other users.
fr_FR: GitHub est un forum public pour partager vos problèmes avec le développeur et d’autres utilisateurs.

en: Go to Original %s
fr_FR: Aller à l'%s d’origine

en: Go to Print Material
fr_FR: Aller au matériel d'impression

en: Go to Print Material "%s" was created from.
fr_FR: Aller à Matériel d’impression « %s » a été créé à partir de.

en: Go to the %1$s "%2$s" was copied from.
fr_FR: Accédez à la %1$s à partir de laquelle « %2$s » a été copié.

en: HTML displayed to the left of the title on the frontpage (shortcodes supported).
fr_FR: HTML affiché à gauche du titre sur la page d’accueil (shortcodes pris en charge).

en: HTML displayed to the right of the title on the frontpage
fr_FR: HTML affiché à droite du titre sur la page d’accueil

en: HTML tags are not permitted in this field
fr_FR: Les balises HTML ne sont pas autorisées dans ce domaine

en: Haller Tabloid
fr_FR: Tabloïd Haller

en: Haller Tabloid Print PDF
fr_FR: Tabloïd Haller Imprimer PDF

en: Header Content to Print
fr_FR: Contenu en-tête à imprimer

en: Header Font
fr_FR: Police de l’entête

en: Headers and Footers
fr_FR: Police de l’entête

en: Help
fr_FR: Aide

en: Help Me Print My Blog
fr_FR: Aidez-moi à imprimer mon blog

en: Help!
fr_FR: Aidez-moi !

en: Hide Filters
fr_FR: Masquer les filtres

en: Highly Customizable
fr_FR: Association Agate

en: How on Mobile Safari
fr_FR: Comment sur Mobile Safari

en: How on Safari on Desktop
fr_FR: Comment sur Safari sur desktop

en: How to Edit Project Content
fr_FR: Comment modifier le contenu du projet

en: How to Edit Project Content Using Only Your Keyboard
fr_FR: Comment modifier le contenu du projet

en: How to display hyperlinks to content included in this project.
fr_FR: Comment afficher les hyperliens vers le contenu inclus dans ce projet.

en: How to display hyperlinks to content not included in this project.
fr_FR: Comment afficher des hyperliens vers du contenu non inclus dans ce projet.

en: How?
fr_FR: Comment ?

en: Hyperlinks can be automatically converted into references to the page the linked-to content is located, or a footnote with the web address print-out.
fr_FR: Les hyperliens peuvent être automatiquement convertis en références à la page où se trouve le contenu lié, ou en une note de bas de page avec l’impression de l’adresse Web.

en: ID:
fr_FR: ID :

en: ID:%s
fr_FR: ID: %s

en: If there are any features or options you want, %1$splease get in touch.%2$s
fr_FR: S’il y a des fonctionnalités ou des options que vous voulez, %1$sveuillez nous contacter. %2$s

en: If you are still having problems, please report it to the %1$sPrint My Blog%2$s support forum.
fr_FR: Si vous avez encore des problèmes, s’il vous plaît le signaler à la %1$sPrint Mon blog%2$s forum de soutien.

en: If you don’t see an option you need, you may want to go back and choose a different design, or ask the design’s author for it.
fr_FR: Si vous ne voyez pas une option dont vous avez besoin, vous pouvez revenir en arrière et choisir un design différent, ou demander à l’auteur de la conception pour elle.

en: If you just want something quick, use %1$sQuick Print%2$s instead.
fr_FR: Si vous voulez juste quelque chose de rapide, utilisez %1$sQuick Print%2$s la place.

en: If you left shortcodes from deactivated deactivated plugins or themes in your posts, they are automatically removed from printouts. Check this to leave them.
fr_FR: Si vous avez laissé des codes courts à partir de plugins ou de thèmes désactivés désactivés dans vos publications, ils sont automatiquement supprimés des impressions. Vérifiez ceci pour les laisser.

en: If you want to save paper, choose a smaller image size, or hide images altogether.
fr_FR: Si vous souhaitez enregistrer du papier, choisissez une plus petite taille d’image ou cachez des images.

en: If your content is already divided into columns, optionally automatically remove them to improve the layout.
fr_FR: Si votre contenu est déjà divisé en colonnes, supprimez-les automatiquement en option pour améliorer la mise en page.

en: Image & Block Settings
fr_FR: Réglages d’image et de bloques

en: Image Quality (in pixels)
fr_FR: Hauteur maximale de l’image (en pixels)

en: Image Size
fr_FR: Taille de l'image

en: Image and Block Placement
fr_FR: Placement de l’image et de bloques

en: Image galleries are converted into regular list of images, which look better on small screens.
fr_FR: Les galeries d'images sont converties en une liste régulière d'images, qui s'affichent mieux sur les petits écrans.

en: Image galleries are rearranged into a simple list of images which displays better on smaller devices.
fr_FR: Les galeries d’images sont réorganisées en une simple liste d’images qui s’affiche mieux sur les appareils plus petits.

en: Image snapping and dynamic resizing only works using the Pro PDF Service.
fr_FR: L’accrochage d’image et le redimensionnement dynamique ne fonctionnent qu’avec Pro Print.

en: Image used at the top of the background on the title page.
fr_FR: Image utilisée en haut de l’arrière-plan sur la page de titre.

en: Images are bundled into the book file so they can be used offline.
fr_FR: Les images sont regroupées dans le fichier du livre afin qu’elles puissent être utilisées hors ligne.

en: Images may be bundled into the Word Document file so they can be used offline or if the website hosting the images goes offline.
fr_FR: Les images peuvent être regroupées dans le fichier Word Document afin de pouvoir être utilisées hors ligne ou si le site Web hébergeant les images se déconnecte.

en: Images normally default to "no alignment", which can look jumbled in printouts. Usually it’s best to automatically switch those to align to the center.
fr_FR: Images normalement par défaut à « pas d’alignement », qui peut sembler confus dans les impressions. Habituellement, il est préférable de les changer automatiquement pour s’aligner sur le centre.

en: Important: shows the article's featured image and title across all columns, but other content is shown in multiple columns.
fr_FR: Important : affiche l’image et le titre de l’article dans toutes les colonnes, mais le reste du contenu est affiché dans plusieurs colonnes.

en: In compliance with WordPress.org guidelines, not added when printing from your browser.
fr_FR: Uniquement ajouté lors de l’utilisation du service d’impression Pro pour les utilisateurs gratuits et amateurs. Conformément aux directives WordPress.org, pas ajouté lors de l’impression à partir de votre navigateur.

en: In order to use Twine forms, you need to define TWINE_MAIN_FILE to be the main file of your plugin, then put Twine folder inside wp-content/plugins/yourplugin/src/Twine
fr_FR: Afin d’utiliser les formulaires Twine, vous devez définir TWINE_MAIN_FILE pour être le fichier principal de votre plugin, puis mettre dossier Twine à l’intérieur wp-contenu / plugins / yourplugin / src / Twine

en: Include
fr_FR: Inclure

en: Include Hyperlinks
fr_FR: Inclure hyperliens

en: Include Inline Javascript
fr_FR: Inclure Javascript en ligne

en: Include Unrendered Shortcodes
fr_FR: Inclure des codes courts non mis en œché

en: Include any post types, in any order
fr_FR: Inclure tous les types de postes, dans n’importe quel ordre

en: Including links to screenshots is appreciated
fr_FR: Y compris les liens vers des captures d’écran est apprécié

en: Indent the first line of each new paragraph instead of adding a paragraph break.
fr_FR: Indent la première ligne de chaque nouveau paragraphe au lieu d’ajouter une pause paragraphe.

en: Initializing
fr_FR: Initialisation

en: Input invalid
fr_FR: Entrée invalide

en: Input is too long. Maximum number of characters is %1$s
fr_FR: L’entrée est trop longue. Le nombre maximum de caractères est %1$s

en: Input requirement conditions must be an array. You provided %1$s
fr_FR: Les conditions d’exigence d’entrée doivent être un tableau. Vous avez fourni %1$s

[ctx: Input values for checkboxes should be an array of values, but the value for input "form-input-id" is "form-input-value". Please verify that the input name is exactly "form_input_name[]"]
en: Input values for checkboxes should be an array of values, but the value for input "%1$s" is "%2$s". Please verify that the input name is exactly "%3$s"
fr_FR: Les valeurs d’entrée pour les caisses à cocher doivent être un éventail de valeurs, mais la valeur pour l’entrée « %1$s » est « %2$s ». Veuillez vérifier que le nom d’entrée est exactement « %3$s »

en: Instructs the Pro PDF Service to add "Powered by Print My Blog Pro & WordPress" to your project. Does not appear when printing using your browser.
fr_FR: Demande au Service Pro Print d’ajouter « Powered by Print My Blog Pro & WordPress » dans le pied de la première page. N’apparaît pas lors de l’impression à l’aide de votre navigateur.

en: Internal Footnote Text
fr_FR: Texte de note de bas de page

en: Internal Hyperlinks
fr_FR: Hyperliens internes

en: Internal hyperlinks (links to content included in the project) are converted into links to the appropriate page of the eBook
fr_FR: Les hyperliens internes (liens vers le contenu inclus dans le projet) sont convertis en liens vers la page appropriée de l'eBook

en: Internal hyperlinks (links to content included in the project) can be automatically converted to footnotes, inline page references, or removed
fr_FR: Les hyperliens internes (liens vers le contenu inclus dans le projet) peuvent être automatiquement convertis en notes de bas de page, références de pages en ligne ou supprimés

en: Internal hyperlinks (links to content included in the project) can be automatically converted to to footnotes, inline page references, left in-place, or removed
fr_FR: Les hyperliens internes (liens vers le contenu inclus dans le projet) peuvent être automatiquement convertis en notes de bas de page, références de pages en ligne, laissés en place ou supprimés

en: Internal hyperlinks (links to content included in the project) may be converted into links to the appropriate page of the document, left as hyperlinks to the website, or removed.
fr_FR: Les hyperliens internes (liens vers le contenu inclus dans le projet) peuvent être convertis en liens vers la page appropriée du document, laissés sous forme d'hyperliens vers le site Web ou supprimés.

en: Internal links (hyperlinks to content included in the project) are replaced with page references.
fr_FR: Les liens internes (hyperliens vers le contenu inclus dans le projet) sont remplacés par des références de page.

en: Invalid Post ID. The link you used to get here may be old. If it's new, please contact Print My Blog support.
fr_FR: ID de publication non valide. Le lien que vous avez utilisé pour obtenir ici est peut-être ancien. S’il s’agit d’une nouveauté, veuillez contacter l’assistance Imprimer mon blog.

en: Invalid format "%s".
fr_FR: Format « %s » non valide.

en: Issue
fr_FR: Publication

en: Issue %s
fr_FR: Publication %s

en: Issue %s, Page %s
fr_FR: Publication %s, page %s

en: Issue 01
fr_FR: Numéro 01

en: Issue Number
fr_FR: Numéro de série

en: Issue and page number are in the outside top margin, the publication's title is in the middle top margin, and the publication date is in the inside top margin. The optional publication subtitle is underneath the other top-margin content.
fr_FR: Le numéro et le numéro de page se trouvent dans la marge supérieure extérieure, le titre de la publication se trouve dans la marge supérieure centrale et la date de publication dans la marge supérieure intérieure. La phrase d’accroche facultative se trouve sous l’autre contenu de marge supérieure.

en: It’s finally here...
fr_FR: C’est enfin là...

en: Keyboard Accessibility
fr_FR: Accessibilité du clavier

en: Language
fr_FR: Langue

en: Large (3/4 size)
fr_FR: Grand (taille 3/4)

en: Large (slightly larger than normal)
fr_FR: Grand (légèrement plus grand que la normale)

en: Larger images will be resized to this, smaller images will be unchanged.
fr_FR: Les images plus grandes seront resized à cela, les images plus petites seront inchangées.

en: Learn More
fr_FR: En savoir plus

en: Learn More on printmy.blog
fr_FR: En savoir plus sur printmy.blog

en: Leave as hyperlink
fr_FR: Laisser comme hyperlien

en: Leave as hyperlink to document
fr_FR: Laisser comme lien hypertexte vers le document

en: Leave as hyperlink to website
fr_FR: Laisser comme lien hypertexte vers le site Web

en: Let Visitors Print My Blog for Free
fr_FR: Laissez les visiteurs imprimer mon blog gratuitement

en: Limit image size by setting maximum height
fr_FR: Limitez la taille de l’image en fixant la hauteur maximale

en: Limited to features supported by your browser.
fr_FR: Limité aux fonctionnalités prises en charge par votre navigateur.

en: Link, Page Reference, and Footnote Settings
fr_FR: Paramètres de lien, de référence de page et de note de bas de page

en: Loading Comments
fr_FR: Commentaires de chargement

en: Loading Content
fr_FR: Contenu de chargement

en: Love it (shows feedback options)
fr_FR: Love it (montre les options de rétroaction)

en: Lower quality means smaller file size, whereas higher quality means higher resolution images. Note: if images are missing from the generated PDF, the requested image size might not be available. Use the %1$s Regenerate Thumbnails plugin%2$s to create the missing image sizes.
fr_FR: Une qualité inférieure signifie une taille de fichier plus petite, tandis qu’une qualité supérieure signifie des images de résolution plus élevée. Remarque : si des images sont manquantes dans le fichier PDF généré, la taille d’image demandée peut ne pas être disponible. Utilisez le plugin %1$s Regenerate Thumbnails%2$s pour créer les tailles d’image manquantes.

en: Lucida Console
fr_FR: Console Lucida

en: Main matter defaults to being divided into columns. To force something to use the full page width, add the CSS class "mayer-wide" inside the content.
fr_FR: La matière principale ne peut pas être divisée en colonnes. Pour forcer quelque chose à utiliser la largeur de la pleine page, ajoutez la classe CSS « mayer-wide » à l’intérieur du contenu.

en: Main matter is divided into two columns, while front matter uses the full page width.
fr_FR: La matière principale est divisée en deux colonnes, tandis que la matière avant utilise la largeur de la pleine page.

en: Main matter pages fade from white to a color of your choosing in the corner where your logo and page number are shown.
fr_FR: Les pages de matière principale s’estompent du blanc à une couleur de votre choix dans le coin où votre logo et numéro de page sont affichés.

en: Main matter, showing external hyperlinks automatically converted into footnotes. Page numbers are always on the bottom-outside corner, and each article’s title is shown at the top of right pages.
fr_FR: Matière principale, montrant des hyperliens externes automatiquement convertis en notes de bas de page. Les numéros de page sont toujours dans le coin inférieur à l’extérieur, et le titre de chaque article est affiché en haut des pages droites.

en: Main matter, showing hyperlinks and large images.
fr_FR: Matière principale, montrant des hyperliens et de grandes images.

en: Main matter, showing smaller images and double-spaced text.
fr_FR: Matière principale, montrant des images plus petites et du texte doublement espacé.

en: Main matter, showing smaller text and images to reduce ink usage.
fr_FR: Matière principale, montrant plus petit texte et images pour réduire l’utilisation de l’encre.

en: Main matter, showing working hyperlinks (which also each get an automatic footnote), and page number and logo in bottom-right corner.
fr_FR: Matière principale, montrant les hyperliens de travail (qui obtiennent également chacun une note de bas de page automatique), et le numéro de page et le logo dans le coin inférieur droit.

en: Make "%s" the Default Design for its Format
fr_FR: Faire de « %s » le design par défaut pour son format

en: Make Default
fr_FR: Définir par défaut

en: Make Professional Books and Documents
fr_FR: Faire des livres et des documents professionnels

en: Make a PDF file, intended for reading from a computer or other device, using your browser or a browser extension.
fr_FR: Faites un fichier PDF, destiné à la lecture à partir d’un ordinateur ou d’un autre appareil, à l’aide de votre navigateur ou d’une extension de navigateur.

en: Make a free eBook using dotEPUB.
fr_FR: Faites un eBook gratuit à l’aide de dotEPUB.

en: Make printing your blog easy and impressive. For you & your visitors. One post or thousands.
fr_FR: Rendez l’impression de votre blog facile et impressionnante. Pour vous et vos visiteurs. Un poste ou des milliers.

en: Maximum Image Height (in pixels)
fr_FR: Hauteur maximale de l’image (en pixels)

en: Medium (1/2 size)
fr_FR: Moyen (taille 1/2)

en: Menu Order
fr_FR: Ordre du menu

en: Milliseconds to wait between rendering posts. If posts are rendered too quickly on the page, sometimes images won’t load properly.
fr_FR: Millisecondes à attendre entre les poteaux de rendu. Si les publications sont rendues trop rapidement sur la page, parfois les images ne se chargent pas correctement.

en: Minimum Image Size (in pixels)
fr_FR: Hauteur maximale de l’image (en pixels)

en: More Advanced Features in %1$sPro Print%2$s
fr_FR: Fonctionnalités plus avancées dans %1$sPro Print%2$s

en: Most browsers add their own content to the page margins
fr_FR: La plupart des navigateurs ajoutent leur propre contenu aux marges de la page

en: Most browsers will only print a white background
fr_FR: La plupart des navigateurs n’imprimeront qu’un fond blanc

en: Most content is divided between two columns.
fr_FR: La majeure partie du contenu est divisée en deux colonnes.

en: Move selected items down
fr_FR: Déplacer les éléments sélectionnés vers le bas

en: Move selected items up
fr_FR: Déplacer les éléments sélectionnés vers le haut

en: Multi-column newspaper design designed for printing. Wide images can span multiple columns and always snap to the nearest page edge to make a visually-appealing layout.
fr_FR: Conception de journaux multicolonnes conçus pour l’impression. Les images larges peuvent s’étendre sur plusieurs colonnes et toujours s’accrocher au bord de la page le plus proche pour créer une mise en page visuelle.

en: Need to Change Something?
fr_FR: Besoin de changer quelque chose?

en: Nest content inside others to create parts
fr_FR: Contenu de nid à l’intérieur des autres pour créer des pièces

en: New Print Material
fr_FR: Nouveau matériel d'impression

en: Newest First
fr_FR: Plus récents en premier

en: Nice! %1$sPlease leave a review%2$s.
fr_FR: gentil! %1$s S’il vous plaît laisser un %2$s.

en: No Coding Required
fr_FR: Aucun codage requis

en: No Comments
fr_FR: Aucun commentaire

en: No Print Materials found in Trash.
fr_FR: Aucun matériel d'impression trouvé dans la corbeille.

en: No Print Materials found.
fr_FR: Aucun matériel d'impression trouvé.

en: No categories available.
fr_FR: Pas de catégorie disponible.

en: No generator class specified for format "%s"
fr_FR: Aucune classe de générateur spécifiée pour le format « %s »

en: No license ID available
fr_FR: Aucun id de licence disponible

en: No response from WP REST API.
fr_FR: Aucune réponse de wp REST API.

en: No results. Try changing your search and filter criteria.
fr_FR: Pas de résultats. Essayez de modifier vos critères de recherche et de filtre.

en: No watermark
fr_FR: Pas de filigrane

en: Nonce failure
fr_FR: Échec de nonce

en: Nonce failure. Please refresh the page.
fr_FR: Échec de Nonce. Veuillez actualiser la page.

en: None
fr_FR: Aucun

en: None (hide images)
fr_FR: Aucun (masquer des images)

en: Normal (theme default)
fr_FR: Normal (thème par défaut)

en: Not supported by some browsers
fr_FR: Non pris en charge par certains navigateurs

en: Note that in order to improve page layout, all images and figures snap to the nearest page edge.
fr_FR: Les images « pleine largeur » occupent toutes les colonnes et s’accrochent au bord de la page le plus proche.

en: Note: Google Chrome and Microsoft Edge are recommended for producing PDFs.
fr_FR: Remarque : Google Chrome et Microsoft Edge sont recommandés pour la production de FICHIERS PDF.

en: Note: PDFs generated in Firefox and Safari automatically remove hyperlinks. If you want your PDF to include hyperlinks, please use another browser.
fr_FR: Remarque : Les FICHIERS PDF générés dans Firefox et Safari suppriment automatiquement les hyperliens. Si vous souhaitez que votre PDF inclue des hyperliens, veuillez utiliser un autre navigateur.

en: Note: designs are reused between projects. So customizations to this design will be reused by other projects using this same design
fr_FR: Remarque : les dessins sont réutilisés entre les projets. Ainsi, les personnalisations de cette conception seront réutilisées par d’autres projets utilisant cette même conception

en: Note: this option is only supported for the business license.
fr_FR: Remarque : cette option n’est prise en charge que pour la licence d’entreprise.

en: Note: you need to upgrade your license to access the following formats: %s
fr_FR: Remarque : vous devez mettre à niveau votre licence pour accéder aux formats suivants : %s

en: Number of columns to use for content.
fr_FR: Nombre de colonnes à utiliser pour le contenu.

en: Oldest First
fr_FR: Anciens d'abord

en: Once a project item has focus, press <b>spacebar</b> to toggle selecting it. Select more items in the same way.
fr_FR: Une fois qu’un élément de projet a le focus, appuyez sur <b>la barre d’espace</b> pour basculer la sélection. Sélectionnez d’autres éléments de la même manière.

en: Once items are selected, press <b>enter</b> to add them to the project's body.
fr_FR: Une fois les éléments sélectionnés, <b>appuyez</b> sur Entrée pour les ajouter à la question principale du projet.

en: One credit was used to generate the file.
fr_FR: Un crédit a été utilisé pour générer le fichier.

en: Only digits are allowed.
fr_FR: Seuls les chiffres sont autorisés.

en: Only numeric characters, commas, periods, and spaces, please!
fr_FR: Seuls les caractères numériques, virgules, périodes et espaces, s’il vous plaît!

en: Only snap if it would otherwise cause a page break
fr_FR: Ne craquez que si l’image provoquerait une rupture de page

en: Only works with PMB’s Pro PDF Service.
fr_FR: Fonctionne uniquement avec le service Pro PDF de PMB.

en: Optimizing for Print
fr_FR: Optimisation pour l’impression

en: Optionally automatically center images
fr_FR: Centrer automatiquement les images en option

en: Optionally begin each post on a new page, or be shown immediately following the previous one.
fr_FR: Commencez chaque publication sur une nouvelle page ou affichez-la immédiatement après la précédente.

en: Optionally float images to the top or bottom of each page
fr_FR: Flotter en option des images en haut ou en bas de chaque page

en: Optionally have each article title take up the full page width, or show them inside columns.
fr_FR: En option, chaque titre d’article prend la largeur de la pleine page, ou les montrer à l’intérieur des colonnes.

en: Order
fr_FR: Commande

en: Order By
fr_FR: Trier par

en: Ordering Comments
fr_FR: Commander des commentaires

en: Ordering Posts
fr_FR: Commander des messages

en: Organization Name
fr_FR: Nom de l'organisation

[ctx: Overrides the “Featured Image” phrase for this post type. Added in 4.3]
en: Print Material Cover Image
fr_FR: Imprimer l'image de couverture du matériel

[ctx: Overrides the “Insert into post”/”Insert into page” phrase (used when inserting media into a post). Added in 4.4]
en: Insert into Print Material
fr_FR: Insérer dans le matériel d'impression

[ctx: Overrides the “Remove featured image” phrase for this post type. Added in 4.3]
en: Remove cover image
fr_FR: Retirer l'image de couverture

[ctx: Overrides the “Set featured image” phrase for this post type. Added in 4.3]
en: Set cover image
fr_FR: Définir une image de couverture

[ctx: Overrides the “Uploaded to this post”/”Uploaded to this page” phrase (used when viewing media attached to a post). Added in 4.4]
en: Uploaded to this Print Material
fr_FR: Téléchargé sur ce matériel d'impression

[ctx: Overrides the “Use as featured image” phrase for this post type. Added in 4.3]
en: Use as cover image
fr_FR: Utiliser comme image de couverture

en: PDF file intended for printing on your home printer or with a printer service. Usually removes hyperlinks, avoids excessive ink use, and are designed for viewing the 2-page spread (using the front and back of a page).
fr_FR: Fichier PDF destiné à l’impression sur votre imprimante domestique ou avec un service d’imprimante. Supprime habituellement les hyperliens, évite l’utilisation excessive d’encre et est conçu pour afficher la diffusion de 2 pages (en utilisant l’avant et l’arrière d’une page).

en: PDF file intended for viewing on a computer, tablet or phone, but not necessarily for printing to paper. Usually includes working hyperlinks, ample colors, and other features that require a device.
fr_FR: Fichier PDF destiné à être consulté sur un ordinateur, une tablette ou un téléphone, mais pas nécessairement pour l’impression sur papier. Inclut habituellement les hyperliens de travail, les couleurs amples, et d’autres dispositifs qui exigent un dispositif.

en: PDF 📄
fr_FR: Pdf 📄

en: Page Height
fr_FR: Hauteur de la page

en: Page Layout
fr_FR: Mise en page

en: Page Reference Text
fr_FR: Texte de référence de page

en: Page Settings
fr_FR: Paramètres de la page

en: Page Width
fr_FR: Largeur de page

en: Page numbers in bottom-outside corner, part titles appear in the top of the left page, article titles appear at the top of the right page. Front-matter’s pages are numbered with Roman numerals
fr_FR: Numéros de page dans le coin inférieur à l’extérieur, titres de partie apparaissent en haut de la page gauche, titres d’article apparaissent en haut de la page de droite. Les pages de Front-matter sont numérotées avec des chiffres romains

en: Page numbers in bottom-right corner, and article titles in the top-right. Front-matter’s pages are numbered with Roman numerals
fr_FR: Numéros de page dans le coin inférieur droit, et titres d’article en haut à droite. Les pages de Front-matter sont numérotées avec des chiffres romains

en: Page numbers in bottom-right corner, and part titles in the top-left. Front-matter’s pages are numbered with Roman numerals
fr_FR: Numéros de page dans le coin inférieur droit, et titres de partie en haut à gauche. Les pages de Front-matter sont numérotées avec des chiffres romains

en: Page numbers in bottom-right corner, article titles in the top-right, and part titles (if using parts) appear in the top-left corner. Front-matter’s pages are numbered with Roman numerals
fr_FR: Les numéros de page dans le coin inférieur-droit, les titres d’article en haut à droite et les titres de pièces (si vous utilisez des pièces) apparaissent dans le coin supérieur gauche. Les pages de Front-matter sont numérotées avec des chiffres romains

en: Pages will be ordered using the "Order" attribute:
fr_FR: Les pages seront commandées à l’aide de l’attribut « Ordre » :

en: Paper
fr_FR: Papier

en: Paragraph Indent
fr_FR: Paragraphe Indent

en: Parent Print Materials:
fr_FR: Documents imprimés pour les parents :

en: Parts start on a new page and include the part’s title, featured image, and content.
fr_FR: Les pièces commencent sur une nouvelle page et incluent le titre, l’image en vedette et le contenu de la pièce.

en: Password-Protected
fr_FR: Protégé par mot de passe

en: Pending Review
fr_FR: En attente de validation

en: Perfect for editing and reviewing your content! Compact to conserve paper, lots of meta-information, and double-spaced text to allow for editor’s notes.
fr_FR: Parfait pour l’édition et l’examen de votre contenu! Compact pour conserver le papier, beaucoup de méta-informations, et le texte double-espacé pour permettre des notes de l’éditeur.

en: Place Buttons
fr_FR: Placer les boutons

en: Place Print Buttons Anywhere
fr_FR: Placez les boutons d’impression n’importe où

en: Place articles in either front matter, body, or back matter, according to how you want your project organized. Each design can style them differently (eg front matter is often is numbered with roman numerals)
fr_FR: Placez des articles dans la matière avant, la matière principale, ou la matière arrière, selon la façon dont vous voulez que votre projet organisé. Chaque conception peut les coiffer différemment (par exemple la matière avant est souvent numérotée avec des chiffres romains)

en: Placing Content on Page
fr_FR: Placer du contenu sur la page

en: Please %1$slet me know%2$s if you have any questions!
fr_FR: S'%1$s s’il vous plaît %2$s-moi savoir%2$s si vous avez des questions!

en: Please %1$stake a look at our user guide%2$s for quick answers. If that doesn’t contain the info you need, please get in touch.
fr_FR: S'%1$s je peux consulter notre guide d'%2$s pour obtenir des réponses rapides. Si cela ne contient pas les informations dont vous avez besoin, s’il vous plaît entrer en contact.

en: Please check your input
fr_FR: S’il vous plaît vérifier vos entrées

en: Please download the Test PDF before the Paid PDF
fr_FR: S’il vous plaît télécharger le TEST PDF avant le PDF payant

en: Please enter a valid email address.
fr_FR: Veuillez saisir une adresse de messagerie valide.

en: Please enter a valid phone number. Eg 123-456-7890 or 1234567890
fr_FR: Veuillez entrer un numéro de téléphone valide. Par exemple 123-456-7890 ou 1234567890

en: Please explain what you did, what you expected, and what went wrong
fr_FR: S’il vous plaît expliquer ce que vous avez fait, ce que vous attendiez, et ce qui s’est mal passé

en: Please refer to our documentation if you have questions about styling
fr_FR: Veuillez vous référer à notre documentation si vous avez des questions sur le style

en: Please select items to add to the project
fr_FR: Veuillez sélectionner les éléments à ajouter au projet

en: Please select items to move
fr_FR: Veuillez sélectionner les éléments à déplacer

en: Please select items to remove
fr_FR: Veuillez sélectionner les éléments à supprimer

en: Please upgrade your plan for more credits per month. If you have a yearlong subscription and this is the first time, feel free to contact us and ask for a one-time increase to your credits.
fr_FR: S’il vous plaît mettre à niveau votre plan pour plus de crédits par mois. Si vous avez un abonnement d’un an et que c’est la première fois, n’hésitez pas à nous contacter et demandez une augmentation non significative de vos crédits.

en: Plugin Reviews (opens in new tab)
fr_FR: Plugin Reviews (s’ouvre dans un nouvel onglet)

en: Plugin support forum (opens in new tab)
fr_FR: Plugin support forum (s’ouvre dans un nouvel onglet)

en: Post Content
fr_FR: Contenu de l'article

en: Post Content to Print
fr_FR: Publier du contenu à imprimer

en: Post ID
fr_FR: ID de l'article

en: Post Rendering Wait-Time
fr_FR: Temps d’attente de rendu de poste

en: Post Selection
fr_FR: Sélection des postes

en: Post Title
fr_FR: Titre de l'article

en: Post Type
fr_FR: Type d'article

[ctx: Post custom field name]
en: %s:
fr_FR: %s :

[ctx: Post type general name]
en: Print Materials
fr_FR: Matériaux d'impression

[ctx: Post type singular name]
en: Print Material
fr_FR: Matériaux d'impression

en: Posted After (and Including)
fr_FR: Posté après (et y compris)

en: Posted Before (and Including)
fr_FR: Posté avant (et y compris)

en: Posts
fr_FR: Articles

en: Posts just for Print My Blog
fr_FR: Articles seulement pour Print My Blog

en: Posts will be ordered:
fr_FR: Les messages seront commandés :

en: Powered by Print My Blog Pro & WordPress
fr_FR: Desarrollado por Print My Blog Pro y WordPress

en: Powered by WordPress & Print My Blog
fr_FR: Desarrollado por Print My Blog Pro y WordPress

en: Preliminary content like a title page, copyright page and introduction. %1$sRead more%2$s
fr_FR: Contenu préliminaire comme une page de titre, une page de copyright et une introduction. %1$s En savoir plus%2$s

en: Premade, Reusable, Customizable Designs
fr_FR: Conceptions préfabriquées, réutilisables et personnalisables

en: Prepare Print-Page
fr_FR: Préparer print-page

en: Press <b>up</b> or <b>down</b> keys to move the selected items up or down in the project.
fr_FR: Appuyez sur les touches <b>haut</b> ou <b>bas</b> pour déplacer les éléments sélectionnés vers le haut ou vers le bas dans le projet.

en: Press escape to unselect everything.
fr_FR: Appuyez sur Echap pour tout désélectionner.

en: Print
fr_FR: Imprimer

en: Print Formats
fr_FR: Formats d’impression

en: Print My Blog "Print Materials" are like private posts. They aren’t visible to site visitors, but you can use them in your Pro Print Projects.
fr_FR: Imprimer mon blog « Print Materials » sont comme des messages privés. Ils ne sont pas visibles par les visiteurs du site, mais vous pouvez les utiliser dans vos projets Pro Print.

en: Print My Blog - Settings
fr_FR: Imprimer mon blog - Paramètres

en: Print My Blog Designs
fr_FR: Imprimer mes paramètres blog

en: Print My Blog Now for Free
fr_FR: Imprimer mon blog maintenant gratuitement

en: Print My Blog Settings
fr_FR: Imprimer mes paramètres blog

en: Print My Blog news
fr_FR: Imprimer les nouvelles de Mon blog

en: Print My Blog – Pro Print!
fr_FR: Print My Blog  — Pro Print

en: Print My Blog – Quick Print
fr_FR: Imprimer mon blog - Quick Print

en: Print My Blog — Pro Print
fr_FR: Print My Blog  — Pro Print

en: Print My Blog's Designs are like WordPress Themes: each has its own look and customization options. Reuse the same design across projects. Or even create your own design using HTML, CSS, and Javascript
fr_FR: Imprimer les designs de mon blog sont comme des thèmes WordPress: chacun a son propre look et options de personnalisation. Réutilisez la même conception entre les projets. Ou même créer votre propre conception en utilisant HTML, CSS, et Javascript

en: Print Thousands of Pages from your Web Browser
fr_FR: Imprimez des milliers de pages à partir de votre navigateur Web

en: Print a physical copy using your web browser’s print functionality.
fr_FR: Imprimez une copie physique à l’aide des fonctionnalités d’impression de votre navigateur Web.

en: Print to PDF
fr_FR: Imprimer en PDF

en: Print with Browser
fr_FR: Imprimer avec navigateur

en: Print 🖨
fr_FR: Imprimer 🖨

en: Print-Page Ready
fr_FR: Impression-Page prête

en: Print-Ready PDF
fr_FR: PDF prêt à imprimer

en: Print-ready newspaper design
fr_FR: Conception de journaux prêts à imprimer

en: Printed on %1$s
fr_FR: Imprimé le %1$s

en: Printed on %1$s using %2$sPrint My Blog%3$s
fr_FR: Imprimé le %1$s à %2$sPrint My Blog%3$s

en: Printed using %1$sPrint My Blog%2$s
fr_FR: Imprimé par %1$sPrint My Blog%2$s

en: Private
fr_FR: Privé

en: Private:
fr_FR: Privée :

en: Pro PDF Service
fr_FR: Service d’impression Pro

en: Pro PDF Service adds page numbers.
fr_FR: Service d’impression Pro

en: Pro PDF Service lets designs fully control the margins, page backgrounds, and los of other aspects.
fr_FR: Pro PDF Service permet aux conceptions de contrôler entièrement les marges, les arrière-plans des pages et les aspects suivants.

en: Pro Print
fr_FR: Impression Pro

en: Pro Print is the best way to make professional-quality documents. You will be able to print them for free using your browser, or upgrade to use Print My Blog Pro's full features. %1$sSee full feature comparison.%2$s
fr_FR: Pro Print est la meilleure façon de fabriquer des documents de qualité professionnelle. Vous serez en mesure de les imprimer gratuitement en utilisant votre navigateur, ou mise à niveau pour utiliser les fonctionnalités complètes de Print My Blog Pro. %1$s Voir la comparaison complète des fonctionnalités. %2$s

en: Pro Print lets you specify header and text size and font
fr_FR: Pro Print vous permet de spécifier l’en-tête et la taille du texte et la police

en: Pro Print makes more functional and visually-appealing PDFs using your web browser for free, or the new paid Pro PDF Service.
fr_FR: Pro Print rend les fichiers PDF plus fonctionnels et visuellement attrayants en utilisant votre navigateur Web gratuitement, ou le nouveau service d’impression Pro payant.

en: Pro Print supports custom post types, combining posts with pages, and print-only materials
fr_FR: Print Print prend en charge les types de publications personnalisées, combinant les publications avec les pages et les matériaux imprimés uniquement

en: Pro Print supports drag-and-drop ordering of content.
fr_FR: Pro Print prend en charge la commande de contenu en glisser-déposer.

en: Pro Print supports filtering by custom taxonomies.
fr_FR: Pro Print prend en charge les pages de titre pleine page, les pages de titre personnalisées ou aucune page de titre

en: Pro Print supports full-page title pages, custom title pages, or no title page
fr_FR: Pro Print prend en charge les pages de titre pleine page, les pages de titre personnalisées ou aucune page de titre

en: Pro Print with Pro PDF Service supports changing hyperlinks to page references or footnotes
fr_FR: Pro Print with Pro PDF Service prend en charge la modification des hyperliens vers les références de page ou les notes de bas de page

en: Pro Print ― Customize Design
fr_FR: Personnaliser la conception

en: Pro Print ― Designs
fr_FR: Impression Pro ― Designs

en: Pro Print ― Projects
fr_FR: Pro Print ― Projets

en: Problem: %s
fr_FR: Problème: %s

en: Project Author(s)
fr_FR: Auteur du projet

en: Project Designs are like WordPress Themes
fr_FR: Les conceptions de projets sont comme les thèmes WordPress

en: Project Title
fr_FR: Titre du projet

en: Project author(s)
fr_FR: Auteur du projet(s)

en: Project metadata updated.
fr_FR: Mise à jour des métadonnées du projet.

en: Project successfully duplicated. It is titled "%1$s".
fr_FR: Projet dupliqué avec succès. Il s’intitule « %1$s ».

en: Projects
fr_FR: Projets

en: Projects for printing with Print My Blog
fr_FR: Projets d’impression avec Imprimer mon blog

en: Proper margins, page numbers and running heads
fr_FR: Marges, numéros de page et têtes de course appropriés

en: Protected:
fr_FR: protégé:

en: Publication Preamble
fr_FR: Préambule de publication

en: Published
fr_FR: Publié

en: Published Date
fr_FR: Date de publication

en: Purchase Required
fr_FR: Achat requis

en: Purchase Subscription
fr_FR: Abonnement d’achat

en: Purpose
fr_FR: Objectif

en: Quick Add Print Material
fr_FR: Ajouter rapidement du matériel d’impression

en: Quick Print
fr_FR: Impression rapide

en: Read %s Documentation Online
fr_FR: Lire %s documentation en ligne

en: Read how your data is handled
fr_FR: Découvrez comment vos données ont été traitées

en: Read the User Guide
fr_FR: Lire le guide de l’utilisateur

en: Read the User Guide on %1$supdating%2$s, %3$sgenerating the pro file%2$s, and %4$sgetting help%2$s.
fr_FR: Lisez le Guide de l’utilisateur sur %1$supdating%2$s, %3$sgénérer le fichier pro%2$s et %4$sa aidé%2$s.

en: Read the User Guide on how to edit your project's content.
fr_FR: Lisez le Guide de l’utilisateur pour savoir comment modifier le contenu de votre projet.

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Remove "%s"
fr_FR: Supprimer « %s »

en: Remove Extra Columns
fr_FR: Supprimer les colonnes supplémentaires

en: Remove selected items
fr_FR: Supprimer les éléments sélectionnés

en: Replace "%s" with a New Print Material for customizing
fr_FR: Remplacez « %s » par un nouveau matériel d’impression pour personnaliser

en: Replace "%s" with the existing Print Material for customizing.
fr_FR: Remplacez « %s » par le matériel d’impression existant pour la personnalisation.

en: Replace with URL in Parenthesis
fr_FR: Remplacer par l’URL dans Parenthèse

en: Replace with footnote
fr_FR: Remplacer par une note de bas de page

en: Replace with page reference
fr_FR: Remplacer par la référence de page

en: Required Validation Strategy can only depend on another input which uses the SelectDisplay, but you specified a field "%1$s" that uses display strategy "%2$s". If you need others, please add support for it! The related input is %3$s
fr_FR: La stratégie de validation requise ne peut dépendre que d’une autre entrée qui utilise le SelectDisplay, mais vous avez spécifié un champ « %1$s » qui utilise la stratégie d’affichage « %2$s ». Si vous avez besoin d’autres, s’il vous plaît ajouter du soutien pour elle! L’entrée connexe est %3$s

en: Required Validation Strategy conditions array's value must be an array with two elements: an operator, and a value. It didn't. The related input is %1$s
fr_FR: La stratégie de validation requise conditione la valeur du tableau doit être un tableau avec deux éléments : un opérateur et une valeur. Ça n’a pas été le fait. L’entrée connexe est %1$s

en: Required Validation Strategy conditions can currently only use the equals operator. If you need others, please add support for it! The related input is %1$s
fr_FR: Les conditions requises de la stratégie de validation ne peuvent actuellement utiliser que l’opérateur égal. Si vous avez besoin d’autres, s’il vous plaît ajouter du soutien pour elle! L’entrée connexe est %1$s

en: Required Validation Strategy does not yet support multiple conditions. You should add it! The related input is %1$s
fr_FR: La stratégie de validation requise ne prend pas encore en charge plusieurs conditions. Vous devriez l’ajouter! L’entrée connexe est %1$s

en: Reset to Defaults
fr_FR: Réinitialiser les paramètres par défaut

en: Resize images if they don’t fit on the page
fr_FR: Redimensionner les images si elles ne rentrent pas sur la page

en: Resizes images to be the full column width (except ones with the CSS class "mayer-no-resize")
fr_FR: Redimensionner les images pour être la largeur complète de la colonne (sauf ceux avec la classe CSS « mayer-no-resize »)

en: Return
fr_FR: Retour

en: Return to Generate Page
fr_FR: Retour à générer la page

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Save & Proceed
fr_FR: Soumettre et procéder

en: Save Settings
fr_FR: Enregistrer les paramètres

en: Save to Files
fr_FR: Enregistrer dans les fichiers

en: Save where you left off.
fr_FR: Sauvez là où vous vous êtes arrêté.

en: Saveable Projects
fr_FR: Générer le projet

en: Scheduled
fr_FR: Planifié

[ctx: Screen reader text for the filter links heading on the post type listing screen. Default “Filter posts list”/”Filter pages list”. Added in 4.4]
en: Filter Print Materials list
fr_FR: Filtrer la liste des supports d'impression

[ctx: Screen reader text for the items list heading on the post type listing screen. Default “Posts list”/”Pages list”. Added in 4.4]
en: Print Materials list
fr_FR: La liste de matériaux d'impression

[ctx: Screen reader text for the pagination heading on the post type listing screen. Default “Posts list navigation”/”Pages list navigation”. Added in 4.4]
en: Print Materials list navigation
fr_FR: Navigation dans la liste des documents imprimés

en: Search & Apply Filters
fr_FR: Chercher et appliquer les filtres

en: Search Posts, Pages, Custom Post Types...
fr_FR: Prise en charge des types de postes personnalisés

en: Search Print Materials
fr_FR: Rechercher des documents imprimés

en: Search Relevance
fr_FR: Pertinence de recherche

en: Section Templates
fr_FR: Modèles de section

en: See %s.
fr_FR: Voyez %s.

en: See page %s.
fr_FR: (voir page %s)

en: Select All
fr_FR: Tout sélectionner

en: Select content from your website, then move it into your project. %1$sRead more%2$s.
fr_FR: Sélectionnez le contenu de votre site Web, puis déplacez-le dans votre projet. %1$s En savoir plus%2$s.

en: Select multiple display strategy does not allow for nested arrays of options.
fr_FR: Sélectionnez stratégie d’affichage multiple ne permet pas des tableaux imbriqués d’options.

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings Saved!
fr_FR: Réglages enregistrés !

en: Setup
fr_FR: Configuration

en: Show Filters
fr_FR: Afficher les filtres

en: Show Included Content?
fr_FR: Afficher le contenu inclus ?

en: Show More Print Options
fr_FR: Afficher plus d’options d’impression

en: Show Options
fr_FR: Afficher les options

en: Show Post Header inside Columns
fr_FR: Afficher l’en-tête de poste à l’intérieur des colonnes

en: Show a Dividing Line Between Posts
fr_FR: Afficher une ligne de démarcation entre les messages

en: Show content already added to project
fr_FR: Afficher le contenu déjà ajouté au projet

en: Show more...
fr_FR: Afficher plus...

en: Show print buttons on:
fr_FR: Afficher les boutons d’impression sur :

en: Show some love and tell your readers about Print My Blog %1$s
fr_FR: Montrez un peu d’amour et parlez à vos lecteurs de Print My Blog %1$s

en: Shown as eBook metadata.
fr_FR: Affiché sous forme de métadonnées eBook.

en: Shown in a large font on front page and in the top margin of every subsequent page.
fr_FR: Affiché dans une grande police sur la page d’accueil et dans la marge supérieure de chaque page suivante.

en: Shown in the title page. Eg "Institute of Print My Blog"
fr_FR: Affiché dans la page de titre. Par exemple " Institut de l’impression mon blog »

en: Shown on frontpage and in the top margin of all subsequent pages.
fr_FR: Affiché sur la page d’accueil et dans la marge supérieure de toutes les pages suivantes.

en: Shown on the front page under the Title and Subtitle.
fr_FR: Affiché sur la première page sous le titre et le sous-titre.

en: Shown on the frontpage and in the top margin of all subsequent pages (shortcodes supported).
fr_FR: Affiché sur la page d’accueil et dans la marge supérieure de toutes les pages suivantes (shortcodes pris en charge).

en: Shown on the title page under the subtitle. Could be your website’s URL, or anything else you like.
fr_FR: Affiché sur la page de titre sous le sous-titre. Peut-être l’URL de votre site Web, ou tout ce que vous aimez.

en: Shown under the name of the publication, in a slightly smaller font.
fr_FR: Affiché sous le nom de la publication, dans une police légèrement plus petite.

en: Similar to Print My Blog Quick Print and dotEpub, but supporting Pro features. Great for printing your WordPress content as an eBook for reading from a tablet or phone, or uploading to eBook marketplaces like Amazon or Apple Book Store.
fr_FR: Très similaire à Print My Blog gratuit, mais en soutenant les fonctionnalités Pro. Idéal pour imprimer votre contenu WordPress.

en: Similar to Print My Blog Quick Print's other "Classic" designs, except optimized for reading by Microsoft Word. Useful when you need to deliver your content as a Microsoft Word Document (like to an editor), or for using as an intermediate format for delivery to other applications (like for importing into Adobe InDesign).
fr_FR: Similaire aux autres conceptions « classiques » de Print My Blog Quick Print, sauf optimisées pour la lecture par Microsoft Word. Utile lorsque vous devez diffuser votre contenu en tant que document Microsoft Word (comme pour un éditeur) ou pour l’utiliser comme format intermédiaire pour la diffusion vers d’autres applications (comme pour l’importation dans Adobe InDesign).

en: Simple Microsoft Word document when that format is required.
fr_FR: Document Microsoft Word simple lorsque ce format est requis.

en: Simple ePub for using when uploading as an eBook to Amazon and other epub marketplaces
fr_FR: EPub simple à utiliser lors du téléchargement en tant qu’eBook sur Amazon et d’autres marchés epub

en: Simple layout
fr_FR: Mise page simple

en: Single Column
fr_FR: Colonne simple

en: Single Column: shows all content specified by the "Post Content" design setting in a single column.
fr_FR: Colonne unique : affiche tout le contenu spécifié par le paramètre de conception « Publier du contenu » dans une seule colonne.

en: Site Title
fr_FR: Titre du site

en: Site URL
fr_FR: URL du site

en: Site URL (including "https://" or "http://")
fr_FR: URL du site (y compris « https:// » ou « http:// »)

en: Small (1/4 size)
fr_FR: Petit (taille 1/4)

en: Small (3/4 size)
fr_FR: Petit (taille 3/4)

en: Small images are automatically centered
fr_FR: Les petites images sont automatiquement centrées

en: Snap to the top or bottom of the page
fr_FR: Enclencher en haut ou en bas de la page

en: So although your choice of design may affect what metadata is required, it is not shared with other projects.
fr_FR: Ainsi, bien que votre choix de conception puisse affecter les métadonnées requises, il n’est pas partagé avec d’autres projets.

en: Some Word Processors don't show videos, in which case you may prefer to replace them with an image and a hyperlink to the online video content.
fr_FR: Certains traitements de texte n'affichent pas les vidéos, auquel cas vous préférerez peut-être les remplacer par une image et un lien hypertexte vers le contenu vidéo en ligne.

en: Some browsers don‘t support multiple columns
fr_FR: Certains navigateurs ne supporte pas plusieurs colonnes

en: Some eReaders don't show videos, in which case you may prefer to replace them with an image and a hyperlink to the online video content.
fr_FR: Certaines liseuses ne montrent pas de vidéos, auquel cas vous préférerez peut-être les remplacer par une image et un lien hypertexte vers le contenu vidéo en ligne.

en: Some examples of metadata are: title page info, file info, or copyright data.
fr_FR: Voici quelques exemples de métadonnées : informations sur la page de titre, informations de fichier ou données sur le droit d’auteur.

en: Sometimes posts contain inline javascript which can cause errors and stop the page from rendering.
fr_FR: Parfois, les publications contiennent javascript en ligne qui peut causer des erreurs et arrêter le rendu de la page.

en: Sorry you have no more download credits for this month.
fr_FR: Désolé que vous n’avez plus de crédits de téléchargement pour ce mois-ci.

en: Sorry, There was a Problem 😢
fr_FR: Désolé, il y avait un problème 😢

en: Sorry, we could not print the WordPress Blog.
fr_FR: Désolé, nous n’avons pas pu imprimer le blog WordPress.

en: Source Location
fr_FR: Emplacement de la source

en: Special Instructions
fr_FR: Instructions Particulières

en: Specify the URL of a custom font file, or upload one. The formats "wff" and "wff2" work best, but "ttf" and "otf" also work.
fr_FR: Spécifiez l’URL d’un fichier de police personnalisé ou téléchargez-en un. Les formats « wff » et « wff2 » fonctionnent mieux, mais « ttf » et « otf » fonctionnent également.

en: Started
fr_FR: Commencé

en: Status
fr_FR: Statut

en: Statuses
fr_FR: Statuts

en: Styles to be applied only when printing projects using this design.
fr_FR: Styles à appliquer uniquement lors de l’impression de projets utilisant cette conception.

en: Stylized and branded PDF designed mainly for reading from a device, great for organizations
fr_FR: Pdf stylisé et de marque conçu principalement pour la lecture à partir d’un appareil, idéal pour les organisations

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Submit & Proceed
fr_FR: Soumettre et procéder

en: Subtitle
fr_FR: Sous-titre

en: Subtitle of Publication
fr_FR: Sous-titre de la publication

en: Successfully setup the project "%s".
fr_FR: Mise en place réussie du projet « %s ».

en: Supplemental content like "About the author", glossary, and "Further reading". %1$sRead more.%2$s
fr_FR: Contenu supplémentaire comme « À propos de l’auteur », glossaire et « Lectures complémentaires ». %1$s En savoir plus. %2$s

en: Support Custom Post Types
fr_FR: Prise en charge des types de postes personnalisés

en: Support for your plan is offered on GitHub
fr_FR: Le support de votre plan est offert sur GitHub

en: Supports nesting articles (like posts and pages) into “parts”
fr_FR: Prend en charge les articles de nidification (comme les messages et les pages) en « parties »

en: Table of Contents
fr_FR: Table des matières

en: Table of content - In Microsoft Word, please right-click and choose "Update field".
fr_FR: Table des matières - Veuillez cliquer avec le bouton droit de la souris et choisir « Mettre à jour le champ ».

en: Tagline
fr_FR: Slogan

en: Template file "%s" should exist but doesn't.
fr_FR: Fichier modèle « %s » devrait exister, mais ne fonctionne pas.

en: Text explaining the purpose of the paper and gives a brief summary of it, so folks know they’re reading the right thing.
fr_FR: Texte expliquant le but du document et donne un bref résumé de celui-ci, afin que les gens s’en asurment qu’ils lisent la bonne chose.

en: Text that appears at the top-right of the cover
fr_FR: Texte qui apparaît en haut à droite de la couverture

en: Text that appears under the byline
fr_FR: Texte qui apparaît sous la ligne de touche

en: Text to use when replacing a hyperlink with a footnote. "%s" will be replaced with the URL
fr_FR: Texte à utiliser lors du remplacement d’un hyperlien par un foonote. « %s » sera remplacé par l’URL

en: Text to use when replacing a hyperlink with a footnote. "%s" will be replaced with the page number.
fr_FR: Texte à utiliser lors du remplacement d’un hyperlien par une référence de page. « %s » sera remplacé par le numéro de page.

en: Text to use when replacing a hyperlink with a page reference. "%s" will be replaced with the page number.
fr_FR: Texte à utiliser lors du remplacement d’un hyperlien par une référence de page. « %s » sera remplacé par le numéro de page.

en: That’s disappointing. %1$sPlease tell us how to improve.%2$s
fr_FR: C’est décevant. %1$s S’il vous plaît nous dire comment améliorer. %2$s

en: The "Classic" design is the most similar Print My Blog’s Quick Print, so it’s a good default choice.
fr_FR: Le design « Classic » est l’impression la plus similaire mon blog Quick Print, il est donc un bon choix par défaut.

en: The "Title page" is actually a special header on the front page containing your publication's title, issue number, date, and other optional prominent info (set on the design and project meta settings).
fr_FR: La « Page de titre » est en fait un en-tête spécial sur la page d’accueil contenant le titre de votre publication, le numéro de numéro, la date et d’autres informations importantes facultatives (définies sur les paramètres de conception et de méta du projet).

en: The %1$s parameter value for %2$s must be numeric or null, %3$s was passed into the constructor.
fr_FR: La %1$s de paramètre de %2$s doit être numérique ou nulle, %3$s a été transmise au constructeur.

en: The WordPress site has an error in its REST API data.
fr_FR: Le site WordPress a une erreur dans ses données D’API REST.

en: The WordPress site responded with an unexpected response.
fr_FR: Le site WordPress a répondu par une réponse inattendue.

en: The content in your project has changed
fr_FR: Le contenu de votre projet a changé

en: The default title page can include: Project Title, Subtitle, Site URL, Date Printed, Credit to Print My Blog
fr_FR: La page de titre par défaut peut inclure : Titre du projet, Sous-titre, URL du site, Date imprimée, Crédit pour imprimer mon blog

en: The default title page includes a stylized banner (with customizable color) above a colored background featuring a large version of your company logo.
fr_FR: La page de titre par défaut comprend une bannière stylisée (avec couleur personnalisable) au-dessus d’un fond coloré comportant une grande version du logo de votre entreprise.

en: The design "%s" has been customized, and its changes will be reflected in all projects that use it.
fr_FR: La conception « %s » a été personnalisée, et ses changements seront reflétés dans tous les projets qui l’utilisent.

en: The design with slug "%s" should exist but doesn't. Check the plugin that added that design is still active (and if it required a subscription, that the subscription is still up-to-date). For now, please choose a different design.
fr_FR: Le design avec slug « %s » devrait exister mais ne existe pas. Vérifiez que le plugin qui a ajouté que la conception est toujours actif (et s’il nécessitait un abonnement, que l’abonnement est toujours à jour). Pour l’instant, veuillez choisir un design différent.

en: The file input has an invalid format.
fr_FR: L’entrée de fichier a un format non valide.

en: The main contents of your document or book, like chapters or articles. %1$s %2$sRead more%3$s
fr_FR: Le contenu principal de votre document ou livre, comme des chapitres ou des articles. %1$s %2$sLire la suite%3$s

en: The number of columns of text on each page. Not supported by some web browsers.
fr_FR: Le nombre de colonnes de texte sur chaque page. Non pris en charge par certains navigateurs Web.

en: The old features are still here: "Print Now" was just renamed "Quick Print", and the Print Buttons are still available under "Settings".
fr_FR: Les anciennes fonctionnalités sont toujours là: « Print Now » vient d’être rebaptisé « Quick Print », et les boutons d’impression sont toujours disponibles sous « Paramètres ».

en: The page design is mostly dictated by the app and device used for reading
fr_FR: La conception de la page est principalement dictée par l’application et l’appareil utilisés pour la lecture

[ctx: The post type archive label used in nav menus. Default “Post Archives”. Added in 4.4]
en: Print Material archives
fr_FR: Archives du matériel d'impression

en: The scheme ("%1$s") on the temporary file ("%2$s") indicates is located elsewhere, that’s not ok!
fr_FR: Le schéma (« %1$s ») sur le fichier temporaire (« %2$s ») indique est situé ailleurs, ce n’est pas ok!

en: The site URL you provided was "%1$s". Are you sure that URL is correct and that it's a WordPress site?
fr_FR: L’URL du site que vous avez fournie était « %1$s ». Êtes-vous sûr que l’URL est correcte et qu’il s’agit d’un site WordPress?

en: The title page can include a title and preamble. Other content can immediately follow, without needing a page break.
fr_FR: La page de titre peut inclure un titre et un préambule. D’autres contenus peuvent immédiatement suivre, sans avoir besoin d’une pause page.

en: The title page can include your organization’s name, project title, issue number, list of authors, and an introductory paragraph.
fr_FR: La page de titre peut inclure le nom de votre organisation, le titre du projet, le numéro de numéro de numéro, la liste des auteurs et un paragraphe introductif.

en: The top margin contains the front page (publication title, issue number, date, etc.).
fr_FR: La marge supérieure contient la première page (titre de la publication, numéro de numéro, date, etc.).

en: The value "%1$s" must be a string submitted for normalization, it was %2$s
fr_FR: La valeur « %1$s » doit être une chaîne soumise pour la normalisation, il a été %2$s

en: There is no file format with the slug "%s"
fr_FR: Il n’y a pas de format de fichier avec la limace « %s »

en: There is no site registered with Freemius
fr_FR: Il n’y a pas de site enregistré auprès de Freemius

en: There seems to be an error initializing. Please verify you are using an up-to-date web browser.
fr_FR: Il semble y avoir une erreur para parasant. Veuillez vérifier que vous utilisez un navigateur Web à jour.

en: There was an error communicating with Print My Blog Central. It was %s
fr_FR: Il y avait une erreur de communication avec Imprimer mon blog central. C’était %s

en: There was an error copying. You can still select all the text manually and copy it.
fr_FR: Il y a eu une copie d’erreur. Vous pouvez toujours sélectionner tout le texte manuellement et le copier.

en: There was an error fetching posts. It was:
fr_FR: Il y avait une erreur d’extraction des messages. C’était:

en: There was an error preparing your content. Please visit the Print My Blog Help page.
fr_FR: Il y a eu une erreur préparant votre contenu. S’il vous plaît visitez la page d’aide Imprimer mon blog.

en: There was an error sending an email from your website (it was "%1$s"). Please manually send an email to %2$s, with the subject "%3$s", with the content:
fr_FR: Il y a eu une erreur en envoyant un e-mail de votre site Web (c’était %1$s »). S’il vous plaît envoyer manuellement un %2$s à la %3$s, avec le sujet « %3$s », avec le contenu:

en: These are the legacy print buttons which use the "Quick Print" technology. We're currently working on new print buttons that will use "Pro Print" technology.
fr_FR: Ce sont les anciens boutons d’impression qui utilisent la technologie « Quick Print ». Nous travaillons actuellement sur de nouveaux boutons d’impression qui utiliseront la technologie « Pro Print ».

en: These print buttons use "Pro Print" technology (which has both free and paid options.)
fr_FR: Ces boutons d’impression utilisent la technologie « Pro Print » (qui propose des options gratuites et payantes).

en: This debug info will also be sent.
fr_FR: Cette info de débogage sera également envoyée.

en: This design is meant for printing on both sides of the page so you see two pages at once (the "page spread"). So the left-hand page will be styled differently than the right-hand page.
fr_FR: Cette conception est destinée à l’impression des deux côtés de la page de sorte que vous voyez deux pages à la fois (le « page spread »). Ainsi, la page de gauche sera sifflé différemment de la page de droite.

en: This design uses a smaller font, small images, doesn’t add pagebreaks between articles, and avoids unnecessary extra information.
fr_FR: Cette conception utilise une police plus petite, de petites images, n’ajoute pas de pagebreaks entre les articles, et évite les informations supplémentaires inutiles.

en: This field is required.
fr_FR: Ce champ est requis.

en: This is mostly system information, list of active plugins, active theme, and some Print My Blog Pro info like your most recent projects.
fr_FR: Il s’agit principalement d’informations système, liste de plugins actifs, thème actif, et quelques informations Imprimer mon blog Pro comme vos projets les plus récents.

en: This is not a valid absolute URL. Eg, http://domain.com/monkey.jpg
fr_FR: Il ne s’agit pas d’une URL absolue valide. Par exemple, http://domain.com/monkey.jpg

en: This is not allowed option. Allowed options are %s.
fr_FR: Ce n’est pas une option autorisée. Les options autorisées sont %s.

en: This is the quick-and-easy option, best for making printouts for your own records. For something more professional and full-featured, use %1$sPro Print%2$s. It has free and paid options. %3$sSee full feature comparison.%2$s
fr_FR: C’est l’option rapide et facile, la meilleure pour faire des impressions pour vos propres enregistrements. Pour quelque chose de plus professionnel et complet, utilisez %1$sPro Print%2$s. Il a des options gratuites et payantes. %3$s Voir la comparaison complète des fonctionnalités. %2$s

en: Tiny (1/2 size)
fr_FR: Minuscule (taille 1/2)

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title Page
fr_FR: Titre de page

en: Title Page Content
fr_FR: Contenu de la page titre

en: Title Page Top-Banner Color
fr_FR: Page de titre Top-Banner Color

en: Title Page and Table of Contents print materials are automatically added to each project, but you can remove or %1$scustomize them%2$s.
fr_FR: Les documents imprimés de la page de titre et de la table des matières sont automatiquement ajoutés à chaque projet, mais vous pouvez les supprimer ou les %1$s personnaliser %2$s.

en: Title of Publication
fr_FR: Titre de la publication

en: Title page and Part Header Font Size
fr_FR: Page de titre et taille de police d’en-tête de partie

en: Title page and table of contents both fit on the first page.
fr_FR: La page de titre et la table des contenus s’inscrivent toutes deux sur la première page.

en: Title page and table of contents.
fr_FR: Page de titre et table des matières.

en: Title page, showing a stylzed upper margin for a company name, background gradient and logo, among other things.
fr_FR: Page de titre, montrant une marge supérieure stylzed pour un nom d’entreprise, gradient d’arrière-plan et logo, entre autres choses.

en: Title page, showing removed hyperlinks.
fr_FR: Page de titre, montrant les hyperliens supprimés.

en: Title page, showing smaller text.
fr_FR: Page de titre, montrant un texte plus petit.

en: Title page, showing the double-spaced text.
fr_FR: Page de titre, montrant le texte double-espacé.

en: Title page, with working hyperlinks.
fr_FR: Page de titre, avec hyperliens de travail.

en: To reduce whitespace around images, galleries, and tables, Print My Blog can adjust the placement of your content, or resize it according to the space on the page.
fr_FR: Pour réduire l’espace blanc autour des images, Print My Blog peut déplacer des images dans votre contenu.

en: Translate %s Design
fr_FR: Traduire la conception %s

en: Translate Project Metadata
fr_FR: Traduire les métadonnées du projet

en: Trash
fr_FR: Corbeille

en: Troubleshooting Options
fr_FR: Options de dépannage

en: Try Pro Print Now
fr_FR: Impression Pro

en: Two column layout which compactly shows content and images.
fr_FR: Mise en page de deux colonnes qui affiche compactement le contenu et les images.

en: URL of the WordPress site (self-hosted or on WordPress.com) you’d like to print. Leave blank to use this current site.
fr_FR: URL du site WordPress (auto-hébergé ou WordPress.com) que vous souhaitez imprimer. Laissez vide pour utiliser ce site actuel.

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Unknown post type
fr_FR: Type inconnu de poteau

en: Unknown site name
fr_FR: Nom inconnu du site

en: Unlimited Word Documents with a current subscription
fr_FR: Documents Word illimités avec un abonnement en cours

en: Unlimited ePubs with a current subscription
fr_FR: ePubs illimités avec un abonnement en cours

en: Untitled
fr_FR: Sans titre

en: Updated project content.
fr_FR: Mise à jour du contenu du projet.

en: Upgrade Subscription
fr_FR: Mise à niveau de l'abonnement

en: Upgrade to Professional License for one-click copying to Print Materials for customization.
fr_FR: Effectuez une mise à niveau vers une licence professionnelle pour une copie en un clic vers Print Materials à des fins de personnalisation.

en: Uploaded Size (largest possible)
fr_FR: Taille téléchargée (la plus grande possible)

en: Use <b>tab</b> key to focus on the searchbox, other buttons, and the project items.
fr_FR: Utilisez la touche de <b>tabulation</b> pour vous concentrer sur la zone de recherche, les autres boutons et les éléments du projet.

en: Use <em>CTRL</em> or <em>SHIFT</em> to select multiple items
fr_FR: Utiliser <em>CTRL</em> ou <em>MAJ</em> pour sélectionner plusieurs éléments

en: Use Pro Print
fr_FR: Utiliser Pro Print

en: Use Quick Print
fr_FR: Utiliser Quick Print

en: Use This Design
fr_FR: Utilisez cette conception

en: Use and Customize the Design "%s"
fr_FR: Utiliser et personnaliser le design "%s"

en: Use any recognized %1$sCSS font-size keyword%2$s (like "large", "medium", "small") or a %3$slength in any units%2$s (eg "14pt", "50%%", or "10px").
fr_FR: Utilisez n’importe quel mot clé reconnu %1$sCS de la taille d’une police%2$s (comme « grand », « moyen », « petit ») ou une %3$slengage dans toutes les unités%2$s (par exemple « 14pt », « 50 %% » ou « 10px »).

en: Use standard %1$sCSS units%2$s
fr_FR: Utilisez des %1$sCSS standard%2$s

en: Use the Design "%s"
fr_FR: Utilisez la conception "%s"

en: Use your browser to print to PDF.
fr_FR: Utilisez votre navigateur pour imprimer en PDF.

en: Use your browser to print.
fr_FR: Utilisez votre navigateur pour imprimer.

en: Use your browser’s "print preview" for the best preview.
fr_FR: Utilisez l’aperçu d’impression de votre navigateur pour le meilleur aperçu.

en: Very similar to Print My Blog Quick Print, but supporting Pro features. Great for making a PDF for an easy-to-read digital backup of your favorite website content.
fr_FR: Très similaire à Imprimer mon blog Quick Print, mais en soutenant les fonctionnalités Pro. Idéal pour faire un PDF pour une sauvegarde numérique facile à lire de votre contenu de site web préféré.

en: Very similar to Print My Blog Quick Print, but supporting Pro features. Great for printing your WordPress content.
fr_FR: Très similaire à Imprimer mon blog gratuit, mais en soutenant les fonctionnalités Pro. Idéal pour imprimer votre contenu WordPress.

en: View "%s"
fr_FR: Voir "%s"

en: View %s Print Page
fr_FR: Voir %s page d’impression

en: View Print Material
fr_FR: Afficher les documents imprimés

en: View details of Design "%s"
fr_FR: Voir les détails de la conception "%s"

en: Viewers will see these buttons when they visit your website.
fr_FR: Les spectateurs verront ces boutons lorsqu’ils visiteront votre site Web.

en: Viewing your most recent generated documents saves a lot of time figuring out what is going wrong. We won’t share your content with anyone else.
fr_FR: L’affichage de vos documents les plus récents permet d’économiser beaucoup de temps pour comprendre ce qui ne va pas. Nous ne partagerons votre contenu avec personne d’autre.

en: Welcome to %s!
fr_FR: Bienvenue sur %s !

en: We’re sorry, but Print My Blog requires PHP version %1$s or greater in order to operate. You are currently running version %2$s.%3$sIn order to update your version of PHP, you will need to contact your current hosting provider.%3$sFor information on stable PHP versions, please go to %4$s.
fr_FR: Nous sommes désolés, mais imprimer mon blog nécessite la version PHP %1$s ou plus afin de fonctionner. Vous êtes en cours d’exécution de la version %2$s. %3$s Afin de mettre à jour votre version de PHP, vous devrez contacter votre fournisseur d’hébergement actuel. %3$s Pour plus d’informations sur les versions PHP stables, veuillez vous rendre %4$s.

en: We’re sorry, but Print My Blog requires WordPress %1$s. You are using %2$s.%3$sFor information on how to update, please see %4$s.
fr_FR: Nous sommes désolés, mais imprimer mon blog nécessite WordPress %1$s. Vous utilisez %2$s. %3$s Pour plus d’informations sur la façon de mettre à jour, s’il vous plaît %4$s.

en: We’re sorry, but you have another version of Print My Blog active. Only one can be active at a time. Please deactivate one.
fr_FR: Nous sommes désolés, mais vous avez une autre version de Print My Blog active. Un seul peut être actif à la fois. S’il vous plaît désactiver un.

en: What do you think? %1$s
fr_FR: Qu'en penses-tu? %1$s

en: What would you like to do?
fr_FR: Qu'est-ce que vous aimeriez faire ?

en: Whether to force posts to always start on a new page. Doing so makes the page more legible, but uses more paper.
fr_FR: S’il vous agit de forcer les messages à toujours démarrer sur une nouvelle page. Cela rend la page plus lisible, mais utilise plus de papier.

en: Word Document
fr_FR: Document MS Word

en: Word Document Generator
fr_FR: Générateur de documents Word

en: Works better with %1$sPro PDF Service%2$s
fr_FR: Fonctionne mieux avec %1$sPro PDF Service%2$s

en: Written Between
fr_FR: Écrit entre

en: Y/m/d
fr_FR: d/m/Y

en: You are using HTML that might be beyond your permission. Only the following HTML tags are allowed:%1$s%2$s, and the following attributes: %3$s. If you are using the style attribute, make sure you don’t end in a semicolon and remove whitespace between CSS properties (e.g. "style='color:red;height:12px'")
fr_FR: Vous utilisez du code HTML qui pourrait être au-delà de votre autorisation. Seules les balises HTML suivantes sont autorisées :%1$s%2$s et les attributs suivants : %3$s. Si vous utilisez l’attribut style, assurez-vous de ne pas terminer par un point-virgule et de supprimer les espaces entre les propriétés CSS (par exemple, « style='color:red;height:12px' »)

en: You changed projected metadata
fr_FR: Vous avez modifié les métadonnées projetées

en: You changed the design
fr_FR: Vous avez changé la conception

en: You chose the design "%1$s" for the %2$s of your project.
fr_FR: Vous avez choisi le design « %1$s » pour la %2$s de votre projet.

en: You do not have sufficient permissions to do this.
fr_FR: Vous ne disposez pas des autorisations suffisantes pour ce faire.

en: You have %1$s/%2$s download credits left which expire on %3$s
fr_FR: Vous avez %1$s/%2$s crédits de téléchargement qui expirent le %3$s

en: You have customized this design
fr_FR: Vous avez personnalisé cette conception

en: You may now create the PDF using a browser extension.
fr_FR: Vous pouvez maintenant créer le PDF à l’aide d’une extension de navigateur.

en: You may now use dotEPUB to create the eBook.
fr_FR: Vous pouvez maintenant utiliser dotEPUB pour créer l’eBook.

en: You must include "%s" in the footnote text so we know where to put the URL.
fr_FR: Vous devez inclure « %s » dans le texte de la note de bas de page afin que nous s s’ensaurions où mettre l’URL.

en: You must include "%s" in the page reference text so we know where to put the page number.
fr_FR: Vous devez inclure « %s » dans le texte de référence de la page afin que nous s s’ensaurions où mettre le numéro de page.

en: You need to choose and customize the design for your %s.
fr_FR: Vous devez choisir et personnaliser la conception de votre %s.

en: You should see the changes on your %1$slatest post%2$s.
fr_FR: Vous devriez voir les modifications sur votre %1$s post%2$s.

en: You will need to first %1$screate a GitHub account%2$s. If you prefer to use email support please %3$spurchase a license that offers email support.%2$s
fr_FR: Vous devrez d'abord %1$scréer un compte GitHub%2$s. Si vous préférez utiliser l'assistance par e-mail, veuillez %3$sacheter une licence offrant une assistance par e-mail.%2$s

en: Your Name
fr_FR: Votre nom

en: Your project could not be accessed in order to generate the file. Maybe your website is not public? Please visit the Print My Blog Help page.
fr_FR: Votre projet n’a pas pu être consulté afin de générer le fichier. Peut-être que votre site n’est pas public? S’il vous plaît visitez la page d’aide Imprimer mon blog.

en: Your project has lots of images and you might have errors downloading the file. If so, try spltting your content into multiple projects or reducing the image quality set on your design.
fr_FR: Votre projet contient beaucoup d’images et vous pouvez avoir des erreurs lors du téléchargement du fichier. Si c’est le cas, essayez de répartir votre contenu dans plusieurs projets ou de réduire la qualité d’image définie sur votre conception.

en: Your project is ready to be generated! Clicking "Generate" will compile your content into a print-page.
fr_FR: Votre projet est prêt à être généré! En cliquant sur « Générer » compilera votre contenu dans un document. Cliquez ensuite sur « voir ».

en: Your project is very big and you might have errors downloading the file. If so, try splitting your content into multiple projects and instead creating multiple smaller files.
fr_FR: Votre projet est très volumineux et vous pourriez avoir des erreurs lors du téléchargement du fichier. Si c’est le cas, essayez de diviser votre contenu en plusieurs projets et de créer plusieurs fichiers plus petits.

en: Your project's Body is empty. You may have forgetten to drag items from "Available Content" (on the left) into the "Chosen Project Content"'s Body (on the right). Are you sure you want to leave your project's Body empty?
fr_FR: Le corps de votre projet est vide. Vous avez peut-être oublié de faire glisser des éléments de « Contenu disponible » (à gauche) dans le corps du « Contenu du projet choisi » (à droite). Êtes-vous sûr de vouloir laisser le corps de votre projet vide ?

en: Your theme, "%1$s", can be used in conjunction with your design. Themes are often not intended for print and can conflict with the design, but you may have content that looks broken without the theme.
fr_FR: Votre thème, « %1$s », peut être utilisé en conjonction avec votre conception. Les thèmes ne sont souvent pas destinés à l’impression et peuvent entrer en conflit avec la conception, mais vous pouvez avoir du contenu qui semble cassé sans le thème.

en: Your writing in an easy-to-review format for editors.
fr_FR: Votre écriture dans un format facile à examiner pour les éditeurs.

en: anthology
fr_FR: anthologie

en: back matter
fr_FR: matière de retour

en: by %s
fr_FR: par %s

[ctx: comments title]
en: %1$s Reply to &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Replies to &ldquo;%2$s&rdquo;
fr_FR[0]: %1$s réponse à  &ldquo;%2$s&rdquo;
fr_FR[1]: %1$s réponses à  &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
en: One Reply to &ldquo;%s&rdquo;
fr_FR: Un commentaire à &ldquo;%s&rdquo;

en: eBook
fr_FR: Livre électronique

en: eBook (ePub or MOBI)
fr_FR: eBook (ePub ou MOBI)

en: ePub Generator
fr_FR: Générer ePub

en: ePub file intended for reading from an eReader, tablet, or phone; or for publishing on an eBook marketplace like Amazon's Kindle Direct Publishing, Apple Books, or Kobo.
fr_FR: Fichier ePub destiné à être lu à partir d’une liseuse, d’une tablette ou d’un téléphone; ou pour la publication sur un marché de livres électroniques comme Kindle Direct Publishing d’Amazon, Apple Books ou Kobo.

en: each %1$s can put in a %2$s
fr_FR: chaque %1$s peut mettre dans un %2$s

en: front matter
fr_FR: matière avant

en: opens in new tab
fr_FR: s'ouvre dans un nouvel onglet

en: part
fr_FR: partie

en: published on %1$s and earlier,
fr_FR: publié le %1$s et plus tôt,

en: published on %1$s and later,
fr_FR: publié le %1$s et plus tard,

en: with %s,
fr_FR: avec %s,
